X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sterniczki: co hamuje rozwój zawodowy kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 11:57
Od przyszłego roku 30 proc. miejsc w radach nadzorczych największych niemieckich koncernów będzie zarezerwowanych dla kobiet. Czy takie prawo jest możliwe do wprowadzenia także w Polsce?
Audio
  • Prof. Leokadia Oręziak, Jolanta Fedak, Barbara Nowacka, Draginja Nadażdin o dyskryminacji kobiet w pracy (Sterniczki/Jedynka)
Liczba kobiet stojących na czele przedsiębiorstw wzrosła w 2014 roku do ponad 33,5 tysiąca
Liczba kobiet stojących na czele przedsiębiorstw wzrosła w 2014 roku do ponad 33,5 tysiącaFoto: Glow Images/East News

Niemiecki parlament – Bundestag zadecydował, że nowe przepisy będą obowiązywały w ponad 100 największych koncernach notowanych na giełdzie i podlegającym przepisom o współudziale załogi w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W 3500 firmach średniej wielkości władze muszą same w sposób wiążący zadeklarować, w jaki sposób zwiększą udział kobiet w kierowaniu zakładem. Będą też miały obowiązek informowania o realizacji założonych celów.

W spółkach publicznych, w których władze państwowe dysponują co najmniej trzema miejscami w radzie nadzorczej, od 2016 r. też będzie obowiązywać zasada o 30-proc. udziale kobiet. Od 2018 r. odsetek kobiet w tych spółkach ma zwiększyć się do 50 proc.

Prof. Leokadia Oręziak powiedziała, że jest to krok wykonany "we właściwą stronę". - Nie mam jednak jasności, czy obejmuje to też zarządy, a nie jedynie rady nadzorcze. Jeśli dotyczy to jedynie rad, to nie jest to wielka sprawa, jedynie gest pokazujący, że w Niemczech dostrzegają, iż kobiety mają olbrzymi potencjał, wielkie możliwości – podkreśliła przedstawicielka Katedry Finansów Międzynarodowych SGH,. – Niesprawiedliwe jest, że mężczyźni mają lepsze możliwości kariery – dodała.

- Nie ma żadnych powodów, żebyśmy nie były równe. Jesteśmy tak samo dobrze wykształcone, przygotowane, mamy takie same potencjał intelektualne. Nierówność i dyskryminacja bardzo hamują rozwój gospodarczy kraju – przekonywała Barbara Nowacka z Twojego Ruchu. – Oczywiście, bardzo dobrze, że dostrzega się też potrzebę przebijania szklanego sufitu, ale wolałabym, żeby to było normą, a nie prezentem, który daje rząd niemiecki, żebyśmy nie musiały ciągle rozmawiać o naszych prawach jako o darach, które dostajemy – dodała.

Draginja Nadażdin, szefowa Amnesty International Polska, powiedziała, że "uwarunkowanie kulturowe" w Polsce powoduje, że kobiety w kwestiach zarobkowych są "bardziej skromne". - Brakuje zachęcania i proaktywnego podejścia do wdrażania różnorodności, promowania praw i równości kobiet  - oceniła.

Jolanta Fedak z PSL podkreśliła, że kobiety w Polsce nie mają warunków do tego, by zajmować wysokie stanowiska w firmach. Zwróciła uwagę, że Niemcy już dawno przeprowadzili wiele ustaw i programów zapewniających pomoc w wychowywaniu dzieci kobietom, które pracują. - Tam jest ustawa, w której zapisano, że wszystkie dzieci muszą mieć miejsce w żłobku i przedszkolu – dodała.
Była minister pracy i opieki społecznej zauważyła, że jest to główny powód, dla którego kobiety opóźniają powrót do pracy lub ich kariera "nie jest tak dynamiczna jak kariera mężczyzn".

Goście audycji mówili też o konwencji o zapobieganiu przemocy i o pozwie zbiorowym w sprawie OFE.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadził: Robert Kowalski

Goście: prof. Leokadia Oręziak (Katedra Finansów Międzynarodowych SGH), Jolanta Fedak (PSL), Barbara Nowacka (Twój Ruch), Draginja Nadażdin (szefowa Amnesty International Polska)

Data emisji: 7.03.2015

Godzina emisji: 10.15

pp, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

25 lat walki o prawa kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 18:25
Dzisiejsza Polka to już nie tylko matka i gospodyni domowa, lecz także coraz częściej kobieta spełniająca swoje aspiracje zawodowe i naukowe. Jak ewoluowała pozycja kobiet w Polsce od 1989 roku?
rozwiń zwiń