Dymisje po przecieku. "Dobra, ale spóźniona decyzja"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 10:55
Uczestniczki audycji "Sterniczki" dyskutowały o dymisjach w obozie władzy ogłoszonych w rok od ujawnienia nagranych rozmów czołowych polityków i biznesmenów. To raczej dobra decyzja pani premier - przyznały.
Audio
  • Prof. Mirosława Grabowska, prof. Monika Płatek, prof. Leokadia Oręziak i Monika Strzępka o zmianach w rządzie (Sterniczki/Jedynka)
Kto zastąpi polityków, którzy odchodzą z rządu?
Kto zastąpi polityków, którzy odchodzą z rządu?Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prof. Mirosława Grabowska z Instytutu Socjologii UW stwierdziła, że dymisje są być może spóźnione. Zauważyła, że Ewa Kopacz szczerze powiedziała, że mają one wymiar wizerunkowy, a niektóre ze zdymisjonowanych osób były obciążeniem dla rządu. - Afera podsłuchowa pokazuje styl myślenia i działania tej ekipy - podkreśliła.

Prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa i Administracji UW oznajmiła, że za ujawnieniem akt nie stoi prokuratura. Jednocześnie przyznała, że nie bardzo rozumie, dlaczego pozwalamy na to, aby ktoś, kto popełnia przestępstwo miał tak duży wpływ na to, co dzieje się w rządzie.

Dymisje w rządzie Ewy Kopacz. Serwis specjalny>>>

Prof. Leokadia Oręziak, szefowa Katedry Finansów Międzynarodowych SGH oceniła, że afera taśmowa zapadła w świadomość ludzi i przyczyniła się do zmiany na scenie politycznej. Według ekspertki, szefowa rządu wykorzystała sytuację i zdymisjonowała niewygodnych ministrów, którzy niekoniecznie byli obciążeni aferą. W tym kontekście wymieniła nazwisko ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Monika Strzępka, reżyserka teatralna, wskazała, że istotny jest moment, w którym nastąpiły dymisje w rządzie. - Jesteśmy tuż przed wyborami parlamentarnymi. Możemy tylko spekulować co jest na nagraniach, które jeszcze nie zostały ujawnione - zwróciła uwagę.

Goście Jedynki rozmawiali także o badaniach opinii społecznej, kampanii wyborczej w internecie oraz o dostępie nowych sił politycznych do mediów.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadził: Robert Kowalski

Goście: prof. Mirosława Grabowska (Instytut Socjologii UW), prof. Monika Płatek (Wydział Prawa i Administracji UW), prof. Leokadia Oręziak (SGH), Monika Strzępka (reżyserka teatralna)

Data emisji: 13.06.2015

Godzina emisji: 10.17

to/kk

Czytaj także

Zmiany w rządzie Ewy Kopacz. "W poniedziałek poznamy nowych ministrów"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 07:37
W środę Ewa Kopacz przyjęła dymisję trzech ministrów oraz kilku wiceministrów i innych polityków rządu. Najbliższe posiedzenie Rady Ministrów w najbliższy wtorek ma się odbyć już w pełnym, nowym składzie - podaje IAR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera taśmowa. Kto jeszcze został nielegalnie nagrany

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 10:03
Zdaniem przewodniczącego klubu PO Rafała Grupińskiego, nie wiadomo ilu polityków zostało nielegalnie nagranych. - Żyjemy w dziwnej atmosferze - mówił. Temat afery taśmowej i wyciek prokuratorskich akt zdominował rozmowę w "Śniadaniu w Trójce".
rozwiń zwiń