"Triumfalizm Ziobry jest nieprzyzwoity"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 12:15
Do postawienia byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu zabrakło w Sejmie 5 głosów, a na głosowaniu brakowało 9 posłów PO. Po tym wyniku Ziobro drwił z Platformy Obywatelskiej i mówił, że rządzący to nieudacznicy. – Jego triumfalizm jest nie na miejscu – oceniła w audycji "Sterniczki" Ligia Krajewska z PO.
Audio
  • Goście audycji "Sterniczki" o Trybunale Stanu dla Zbigniewa Ziobry, kwestii uchodźców i wyborach parlamentarnych (Jedynka/Sterniczki)
Platformie Obywatelskiej nie udało się postawić Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu
Platformie Obywatelskiej nie udało się postawić Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem StanuFoto: PAP/Leszek Szymański

- Materiały dowodowe, które zostały zebrane są mocne i obciążające – powiedziała posłanka i dodała, że może tylko żałować i przepraszać, że nie wszyscy byli obecni na głosowaniu. - Mam nadzieję, że szefowa dyscypliny wyciągnie konsekwencje – przyznała. W jej opinii władze klubu chyba coś przegapiły i nie upewniły się co do posiadanej większości 276 głosów. – To smutne – dodała.

Monika Płatek stwierdziła, że cała akcja została przeprowadzona zbyt późno i bez odpowiedniej kampanii informacyjnej. – Trzeba było informować ludzi, że tu nie chodzi o "pokazówę", żeby się przed wyborami pokazać i zemścić, tylko o praworządne działanie i dbanie o to, żeby prawo było w praktyce, a nie na papierze – powiedziała. Prawniczka zaznaczyła, że jeśli nie dawało się tego zrobić, to lepiej było nie zaczynać.

- Nie wyglądało to jak rzeczywista akcja na rzecz praworządności, tylko jak zagrywka przedwyborcza – oceniła Kinga Dunin. Dodała, że Ziobro nawet przy przegłosowaniu wniosku nie zdążyłby stanąć przed Trybunałem Stanu. Poza tym jej zdaniem TS jest martwą instytucją i nikt nie wie, co właściwie robi. – To był strzał do własnej bramki - skwitowała publicystka.

Katarzyna Paprota podkreśliła, że mowa jest nie o konkretnym przypadku, a o całym zjawisku poszanowania prawa. – Mur, który powinien stać między rządem a sądami jest mocno dziurawy – powiedziała. Nacisk, jej zdaniem, powinien być położony na to, by prawo służyło ludziom, a nie elitom. Rzeczniczka partii Razem przyznała, że jej ugrupowanie też dążyłoby do postawieniu Ziobry przez Trybunałem Stanu.

Goście "Sterniczek" analizowały też sytuację wywołaną przez kryzys imigracyjny. Zastanawiały się, dlaczego w polskim społeczeństwie dominuje nienawiść wobec uchodźców i jaką rolę powinien odegrać Kościół.

Na koniec audycji poruszono też temat możliwej reprezentacji w Sejmie poszczególnych formacji po październikowych wyborach.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadził: Robert Kowalski

Goście: Monika Płatek (Wydział Prawa i Administracji UW), Kinga Dunin (pisarka, publicystka, "Krytyka Polityczna"), Ligia Krajewska (posłanka PO), Katarzyna Paprota (rzeczniczka partii Razem)

Data emisji: 16.09.2015

Godzina emisji: 10.16

fc/asz

Czytaj także

Zbigniew Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu. "Koalicja to nieudacznicy"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 18:25
Większość rządząca to nieudacznicy, bo nie zrobili tego, co hucznie zapowiadali - tak Zbigniew Ziobro komentuje odrzucenie przez Sejm wniosku o postawienie go przed Trybunałem Stanu.
rozwiń zwiń