Prezydent zawetował ustawę o uzgodnieniu płci. "Decyzja ideologiczna nie merytoryczna"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 11:26
Zdaniem pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Małgorzaty Fuszary weto Andrzeja Dudy to decyzja ideologiczna, obliczona na zdobycie punktów wśród wyborców, których rozpalają takie tematy, jak adopcja dzieci przez pary jednopłciowe.
Audio
  • Prezydent zawetował ustawę o uzgodnieniu płci (Sterniczki/Jedynka)
Pierwsze weto nowego prezydenta. Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci
Pierwsze weto nowego prezydenta. Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płciFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Andrzej Duda zawetował ustawę o uzgodnieniu płci. Ustawa dotyczy wyłącznie procedur prawnych, nie dotyka kwestii medycznych. Jej głównym celem jest uproszczenie procedur i zlikwidowanie obowiązującego obecnie w tego typu sprawach trybu procesowego, z powództwa przeciwko własnym rodzicom.

"W opinii prezydenta ustawa jest pełna luk i nieścisłości (...). Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej (...). Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję przez takie pary dzieci" - czytamy w komunikacie wydanym przez kancelarię prezydenta.

- Nie jest to decyzja merytoryczna. Obecna procedura jest bardzo trudna dla osób transpłciowych ponieważ muszą one wystąpić przeciwko swoim rodzicom - powiedziała w Jedynce pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Małgorzata Fuszara. Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka przyznała, że nie jest zaskoczona decyzją prezydenta, ale jej uzasadnieniem już tak. Według niej jest ono "bardzo ideologiczne", "wprowadzające ludzi w błąd" i "świadczące o ogromnej ignorancji".

Czytaj także:
WESTERPLATTE 01.jpg
Duda kontra KopaczJolanta Fedak z PSL zwróciła uwagę, że parlament może jeszcze odrzucić weto prezydenta większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. - Widzę, że ta ustawa traktowana jest przez PO w sposób priorytetowy, poważniej niż ustawy, które dotyczą spraw socjalnych - dodała. Również prof. Leokadia Oręziak, szefowa Katedry Finansów Międzynarodowych SGH, wskazała, że zawetowana ustawa dotyczy relatywnie niewielkiej grupy osób.

W audycji "Sterniczki" rozmawialiśmy także o roku rządów premier Ewy Kopacz. O co pretensje do szefowej rządu ma wicemarszałkini rządu? Jakie zastrzeżenia ma szefowa Katedry Finansów Międzynarodowych SGH, a co - według niej - jest zasługą Kopacz? A co o pani premier sądzi przedstawicielka PSL, partii, która jest w koalicji rządowej? Wysłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście: Małgorzata Fuszara (pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania), Wanda Nowicka (wicemarszałkini Sejmu), prof. Leokadia Oręziak (szefowa Katedry Finansów Międzynarodowych SGH), Jolanta Fedak (była minister pracy i polityki społecznej, PSL)

Data emisji: 3.10.2015

Godzina emisji: 10.20

kk/ag

Czytaj także

Sterniczki: polskie prawo chroni przed przemocą?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 13:00
Polska ratyfikowała konwencję Rady Europy o zapobieganiu przemocy. Czy rzeczywiście było to konieczne, czy może w polskim prawie są już odpowiednie rozwiązania - o tym dyskutowały w Jedynce "Sterniczki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda przeciwny ustawie o uzgodnieniu płci. Echa prezydenckiego weta

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 20:30
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o uzgodnieniu płci. Ma ona uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci odczuwanej przez daną osobę. Kancelaria nie poinformowała jeszcze o motywach prezydenta, ale już wcześniej informował on, że w wielu punktach się z nią nie zgadza.
rozwiń zwiń