Spór o Trybunał Konstytucyjny. Ostra debata w "Sterniczkach"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 12:15
Jedna strona oskarża PiS o próbę obalenia systemu demokratycznego, druga przekonuje, że zamachu na niego dokonała wcześniej koalicja PO-PSL. Kto ma rację?
Audio
  • Barbara Nowacka, Marzena Machałek, prof. Danuta Huebner i Halina Bortnowska dyskutują o sporze o Trybunał Konstytucyjny (Sterniczki/Jedynka)
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: Joanna Karnat/Wikimedia Commons/CC-BY-3.0

Sejm głosami PiS i Kukiz'15 przyjął uchwały stwierdzające, że wybór w październiku, jeszcze w poprzedniej kadencji, pięciu sędziów Trybunału nie miał mocy prawnej. Wyborem nowych sędziów Sejm zajmie się na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się 2-3 grudnia. Kluby PO, Nowoczesnej i PSL przekonują, że partia rządząca łamie prawo.

Podobnego zdania była w audycji "Sterniczki" Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy. - Wiedzieliśmy, że PiS będzie w ten sposób działał, w pewnym sensie nie szanując zawartego społecznie kompromisu – przekonywała Barbara Nowacka. Dodała, że co prawda partia ta wygrała wybory, ale "to nie oznacza, że jest to przyzwolenie całego społeczeństwa na zmiany w systemie, który uważamy za dobry”.

Z taką oceną nie zgodziła się posłanka PiS Marzena Machałek, poseł PiS, która powiedziała, że należy mieć świadomość, że Trybunał Konstytucyjny to organ polityczny i sędziów wybiera dana większość sejmowa.  - Gdybyśmy utrzymali to, co się wydarzyło pod koniec kadencji, to 14 na 15 sędziów byłoby wybranych przez koalicję PO-PSL, więc nawet jeśli tych pięciu będzie wybieranych przez tę większość sejmową, to nie będzie jeszcze równowagi oddającej to, jak zagłosowali Polacy – podkreśliła.

Prof. Danuta Huebner, deputowana do Europarlamentu, powiedziała, że warto w tej sprawie zachować spokój i poczekać na ocenę, którą podejmie Trybunał Konstytucyjny. Dodała jednak, że działania PiS to "policzek wymierzony polskiej demokracji".

Halina Bortnowska, teolog i publicystka, należąca do Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zaznaczyła, że "burzenie" składu Trybunału "niezgodnie z przepisami, (…) to jest coś bardzo niepokojącego".

Co goście radiowej Jedynki myślą o braku flagi UE za plecami premier Beaty Szydło?

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście: Barbara Nowacka (Zjednoczona Lewica), Marzena Machałek (poseł PiS, filolog), prof. Danuta Huebner (deputowana do Europarlamentu), Halina Bortnowska (teolog i publicystka, należąca do Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka)

Data emisji: 28.11.2015

Godzina emisji: 10.19

pp/pg

Czytaj także

Kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Czy istnieje wyjście z sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 09:28
Sejm uchwałami PiS unieważnił w środę wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany pod koniec poprzedniej kadencji. Nowi mają być wybrani w przyszłym tygodniu. O zmianach w Trybunale Konstytucyjnym rozmawiali goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń