Spór o TK. Czy zawsze powinniśmy podporządkowywać się prawu?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 12:33
Wciąż trwa konflikt o Trybunał Konstytucyjny. O jego przyczynach i możliwościach rozwiązania dyskutowały uczestniczki audycji "Sterniczki".
Audio
  • Prof. Magdalena Środa, prof. Monika Płatek i Joanna Scheuring-Wielgus o sporze o Trybunał Konstytucyjny (Sterniczki/Jedynka)
Sędziowie TK, od lewej: Mirosław Granat, sprawozdawca Piotr Tuleja, przewodniczący Andrzej Wróbel wchodzą na salę rozpraw w Trybunale Konstytucyjnym
Sędziowie TK, od lewej: Mirosław Granat, sprawozdawca Piotr Tuleja, przewodniczący Andrzej Wróbel wchodzą na salę rozpraw w Trybunale KonstytucyjnymFoto: PAP/Paweł Supernak

Oceniając spór o TK, prof. Magdalena Środa z Instytutu Filozofii UW powiedziała, że "pozytywnym efektem czterotygodniowej batalii o fundamenty naszego ustroju politycznego jest to, że wiele osób dowiedziało o istnieniu TK i znacząca część chyba już rozumie, na czym polega mechanizm jego funkcjonowania".

Zwróciła uwagę, że Polacy nie są tak posłusznym prawu narodem jak ma to miejsce w innych krajach zachodniej Europy. – My cały czas mamy takie podejście do prawa, że możemy być mu posłuszni wtedy, kiedy ono jest w treści oceniane przez nas pozytywnie – podkreśliła. Jej zdaniem powinniśmy być zawsze posłuszni prawu, a jedynie "poważne naruszenie standardów demokratycznych" może nas z tego zwolnić.

Prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa i Administracji UW podkreśliła z kolei, że nie można porównywać działań nowego polskiego rządu do jego węgierskiego odpowiednika, gdyż "Orban nie złamał konstytucji". - Orban dostał większość, która mu pozwoliła zmienić konstytucję. To, co się u nas tutaj odbywa, to jest podważanie istniejącego porządku prawnego, ze wszystkimi tego konsekwencjami – oceniła. W jej odczuciu "ten, kto podważa TK (…) podważa też swoją pozycję".

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesna powiedziała, że obecny spór o TK nie jest przypadkowy, ale "bardzo dobrze zaplanowanym planem". - Cała ta sytuacja, paradoksalnie, może wzmocnić społeczeństwo obywatelskie, może wzmocnić ludzi kultury, którzy nigdy nie wychodzili na ulicę – dodała.

Czy obecnemu Sejmowi uda się zmienić konstytucję? Również o tym w nagraniu audycji

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście: prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW),  prof. Monika Płatek (Wydział Prawa i Administracji UW), Joanna Scheuring-Wielgus (.Nowoczesna)

Data emisji: 12.12.2015

Godzina emisji: 10.18

pp/tj

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: wyrok TK nie może zostać opublikowany

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 22:08
Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że marszałek Sejmu może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o unieważnienie wyroku TK z 3 grudnia. Jego zdaniem sytuację wokół TK może rozwiązać "ustawa naprawcza", nad którą PiS pracuje.
rozwiń zwiń