Święta w więzieniu. "Staramy się, by nikt nie został w celi"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 14:33
- To czas trudny zarówno dla więźniów, jak i funkcjonariuszy. Wielu ze skazanych nigdy nie doświadczyło atmosfery świąt i chcemy nią zaszczepiać jak największą grupę - mówi
Audio
  • Boże Narodzenie w polskich więzieniach - opowiada płk. Krzysztof Olkowicz (Jedynka)
- Więzieniu przebywa wiele osób bardzo zdolnych. Już od lipca część z nich pracuje nad szopkami, które na Boże Narodzenie biorą udział w ogólnopolskim konkursie - opowiada płk. Krzysztof Olkowicz. (zdjęcie ilustracyjne)
- Więzieniu przebywa wiele osób bardzo zdolnych. Już od lipca część z nich pracuje nad szopkami, które na Boże Narodzenie biorą udział w ogólnopolskim konkursie - opowiada płk. Krzysztof Olkowicz. (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay.com/domena publiczna

30 lat, 2 miesięce i 24 dni płk. Krzysztof Olkowicz spędził - jak sam mówi - w więzieniu. Praca funkcjonariusza służby więziennej pozwoliła mu poznać ludzką psychikę. - Więzienie, gdzie poza godzinnym spacerem, skazani przebywają stale w celi, nie jest więzieniem resocjalizującym. Dlatego skazani w okresie świątecznym bardzo aktywnie uczestniczą we wszelkich formach, które proponują administracje zakładów karnych - podkreśla. Jasełka, koncerty, konkurs szopek i wspólne kolędowanie dają zajęcie na wiele tygodni poprzedzających Boże Narodzenie.

Czytaj więcej
nativity-scene-

580162_1200.jpg
Boże Narodzenie z Radiową Jedynką

- Święta wiążą się również ze stołem. Także w więzieniach przygotowuje się tradycyjne potrawy, co wprowadza szczególny klimat. W tym czasie odbywa się również najwięcej widzeń, których staramy się nie ograniczać - opowiada płk. Olkowicz. Mimo wszystko samotność w tym okresie staje się wyraźniej odczuwalna. Jedna grupa więźniów przeżywa ją szczególnie. 

Czy na dni Bożego Narodzenia zawieszenie broni ogłaszają więźniowie grypsujący i nie? Co dla rodzin funkcjonariuszy oznaczają ich świąteczne dyżury w pracy? O co zapytał kard. Kazimierz Nycz, gdy otrzymał szopkę od skazanych przebywających w polskich zakładach karnych? W jakich okolicznościach to więźniowie niosą wsparcie i przy jakiej okazji o płk. Olkowiczu usłyszała cała Polska? 

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Gość: płk. Krzysztof Olkowicz (z-ca Rzecznika Praw Obywatelskich Obywatelskich, były dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie)

Data emisji: 26.12.2015

Godzina emisji: 10.18

asz/pj

Czytaj także

Dmuchamy i malujemy, czyli Janusz Weiss w fabryce bombek

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 12:07
Złotoryja i Częstochowa - właśnie tam znajduje się polskie zagłębie świątecznych bombek. I wbrew pozorom praca przy nich nie należy do najłatwiejszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyć i przetrwać święta

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 18:29
W Świątecznym Telefonie Zaufania goście opowiadają o swoich sposobach na przeżycie świąt i udzielają rad słuchaczom telefonującym do studia.
rozwiń zwiń