Ataki na kobiety w Kolonii. Dlaczego do nich doszło?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 11:49
W europejskich miastach doszło w noc sylwestrową do ataków na kobiety. W wielu przypadkach oskarżono o nie imigrantów. Jak oceniają to wydarzenie goście "Sterniczek"?
Audio
  • Halina Bortnowska, Kinga Dunin, Małgorzata Fuszara i Draginja Nadażdin dyskutują o wydarzeniach w Kolonii (Sterniczki/Jedynka)
Policja w Kolonii jest oskarżana o bierność
Policja w Kolonii jest oskarżana o biernośćFoto: PAP/EPA/MARKUS BOEHM

Halina Bortnowska, filozof, teolog z Fundacji Helsińskiej, mówiła w "Sterniczkach", że do ataków na kobiety w Kolonii mogło dojść przez "przypadek".

- Może można mieć nadzieję, że samotni mężczyźni zaczęli szukać przygody i coś szatańskiego się z tego skroiło – powiedziała Halina Bortnowska. – Słyszałam, że wiele osób myśli, że była to albo prowokacja, albo celowe przedsięwzięcie, z tej czy drugiej strony. (…) Są ludzie, którzy chcieliby, żeby było gorzej pomiędzy islamem a Europą – dodała.

Prof. Małgorzata Fuszara, socjolog z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, powiedziała, że nie może ocenić tych zdarzeń, gdyż wciąż jeszcze "bardzo niewiele wiemy", dlatego, że "bardzo długo utrzymywano to w tajemnicy". Krytykowała też niemiecką policję za to, że nie poradziła sobie z problemem od razu i nie aresztowała sprawców.

Dr Kinga Dunin, pisarka, publicystka z Krytyki Politycznej, zwracała uwagę na "reakcję Internetu" na ataki w Kolonii i przekonywała, że wiele osób miało satysfakcję, że potwierdziły się w ten sposób ich zarzuty wobec muzułmańskich imigrantów.

Draginja Nadażdin, szefowa Amnesty International Polska, także zwracała uwagę, że na razie mamy zbyt mało danych, by potwierdzić, że winę za te zajścia ponoszą uchodźcy. – Z punktu widzenia ofiary mniej ważne jest pochodzenie sprawcy, tylko jest ważne, by była ona chroniona – przekonywała.

W audycji mówiono też o wywiadzie dla "Bilda" szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i o zmianach w mediach publicznych.

***

Tytuł audycji: Sterniczki

Prowadzi: Robert Kowalski

Goście:  Kinga Dunin (Krytyka Polityczna), Draginja Nadażdin (Amnesty International Polska), Małgorzata Fuszara (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW), Halina Bortnowska (Fundacja Helsińska)

Data emisji: 09.01.2016

Godzina emisji: 10.18

pp/asz

Czytaj także

Ataki na kobiety w Niemczech. Raport obciąża kierownictwo policji w Kolonii

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 10:54
Zgromadzony tłum złożony głównie z imigrantów wykazywał całkowity brak szacunku dla stróżów prawa – pisze autor raportu.
rozwiń zwiń