Nowicka: Polacy zmęczeni, zgodziliby się na każdego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 13:41
Zaskakująco dobry wynik sondażowy Prawa i Sprawiedliwości, zdaniem wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, nie świadczy o sukcesie partii, ale o złym stanie społeczeństwa.
Audio
  • "Sterniczki" w radiowej Jedynce m.in. o zaskakującym sondażu
Wanda Nowicka
Wanda NowickaFoto: PR / Wojciech Kusiński

Prawo i Sprawiedliwość wyprzedziło Platformę Obywatelską i to aż o 6 punktów procentowych - tak wynika z najnowszego sondażu TNS Polska dla TVP Info. Na PiS chce głosować 39 procent respondentów, na PO - 33 procent. O powodach tej zmiany dyskutowały w magazynie "Sterniczki”: wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (Ruch Palikota), Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (Platforma Obywatelska), krytyczka literacka Kazimiera Szczuka i Anna Szwapczyńska z fundacji VIVA!

Zdaniem wicemarszałek Sejmu mimo wyniku w sondażu, ciężko mówić o sukcesie PiS. - Sondaż pokazuje raczej ważne informacje o społeczeństwie. Kandydat na premiera przedstawiony przez Jarosława Kaczyńskiego nie ma żadnych szans, ale to dobry zabieg PR-owy. Reakcja na kandydata pokazała, że społeczeństwo czeka na zmianę. Jest bardzo niezadowolone z rządzącej koalicji i gotowe jest przyjąć każdą ofertę – mówiła Wanda Nowicka

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz odpowiedziała, że żadna inna partia nie była dotąd w stanie zdobyć takiego poparcia społecznego jak PO. - Ten sondaż jest dziwny, ale nie wiem czy to tylko chwilowe wahnięcie, czy dłuższa tendencja pokazująca zmęczenie – dodała.

Tymczasem Kazimiera Szczuka podkreślała, że frustracja społeczeństwa jest uzasadniona. – Sama widzę i nie tylko ja, że obywatelki chcą działać, ale nie bardzo mają możliwości. Przy czym jak PiS rządził, to wyglądało dosyć podobnie. Pytanie brzmi, kto wreszcie pochwyci ludzi – powiedziała.

Według Anny Szwapczyńskiej polityka ostatnich miesięcy to głównie granie na emocjach. - Bo w zapowiedziach nie ma konkretów. Są tylko hasła ogólne, które słyszymy od lat. Ludzie w to na chwilę wierzą, po czym znowu przychodzi rozczarowanie. Przy czym oczekiwanych zmian nie da się wprowadzić szybko, a ludzie nie zawsze to rozumieją – uważa działaczka fundacji VIVA!.

Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji. W niej m.in. o tym, czy działacze społeczni są bardziej wyrozumiali i jakie problemy ma Polska z prawem dotyczącym zwierząt.

Na audycję zaprasza  Robert Kowalski.

ei

Czytaj także

"Umiemy różnić się mądrze"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 13:15
Tydzień po zakończeniu IV Kongresu Kobiet jego uczestniczki podsumowały go w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczuka: wyciskają z katastrofy ile się da

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 12:16
Pomylenie ciał ofiar katastrofy smoleńskiej i sobotnia manifestacja telewizji Trwam, PiS i Solidarności pod hasłem "Obudź się Polsko" zdominowały dyskusję pań w studiu radiowej Jedynki
rozwiń zwiń