Częstochowa daje przykład

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 12:46
W Częstochowie udało się coś, co nie może być załatwione na szczeblu państwowym od lat. Miasto będzie dofinansowywało zabiegi In vitro. O tym dyskutowano w audycji "Sterniczki".
Audio
Julia Pitera (L), Kinga Dunin (C) i Wanda Nowicka (P) w studiu radiowej Jedynki
Julia Pitera (L), Kinga Dunin (C) i Wanda Nowicka (P) w studiu radiowej JedynkiFoto: Andrzej Gralewski/PR

Zdaniem Wandy Nowickiej z Ruchu Palikota decyzja samorządowców z Częstochowy ma symboliczny wymiar. A to dlatego, że miasto jest uważane za stolice polskiego katolicyzmu, zaś Kościół sprzeciwia się zabiegom In vitro. - Tam idea samorządności objawiła się w taki sposób, że obywatele uznali, iż dłużej nie mogą czekać, bo widzą, że to państwo nie działa - mówi posłanka w radiowej Jedynce . Zarzuca Platformie, że - mimo zapowiedzi - od lat nie umie uregulować sprawy In vitro.

Julia Pitera z PO studzi emocje. Zwraca uwagę, że uchwała władz Częstochowy jest szalenie restrykcyjna, bo dotyczy tylko małżeństw, tylko pomiędzy 20 a 37 rokiem życia i tylko jednej próby. Więc można tę uchwałę uznać za polityczną demonstrację władz Częstochowy. - Zobaczymy jeszcze jakie będą ograniczenia medyczne, bo ich nie znamy - wskazuje posłanka.

Kinga Dunin z 'Krytyki politycznej" nie zachłystuje się ani uchwałą częstochowską, ani tym, nad czym pracuje rząd. - Przed działaniami praktycznymi zawsze stoją działania polityczne, PR-owe, to wszystko często znaczy coś zupełnie innego - zauważa. Cieszy się, że sprawa jest dyskutowana, ale z doświadczenia wie, że takie dyskusje często zmierzają do niczego.
Uczestniczki programu "Sterniczki" rozmawiały również atakach na minister Joanne Muchę po odwołaniu meczu Polska-Anglia na Stadionie Narodowym.
Audycję prowadził Robert Kowalski.
(ag)

Czytaj także

Powstanie nowe koło? In vitro dzieli Platformę

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 14:36
Zaostrza się spór w Platformie Obywatelskiej. W klubie może powstać specjalne koło opowiadające się za jednym z projektów w sprawie in vitro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Częstochowie miasto dofinansuje in vitro

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 23:50
Zdecydowali o tym w czwartek radni. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier chce obejść prawo w sprawie in vitro?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 21:40
Pomysł Donalda Tuska, aby uregulować procedurę in vitro w rozporządzeniu ministra zdrowia krytykują politycy PSL, PiS i Solidarnej Polski. Za jest PO i SLD.
rozwiń zwiń