Częstochowa daje przykład

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 12:46
W Częstochowie udało się coś, co nie może być załatwione na szczeblu państwowym od lat. Miasto będzie dofinansowywało zabiegi In vitro. O tym dyskutowano w audycji "Sterniczki".
Audio
Julia Pitera (L), Kinga Dunin (C) i Wanda Nowicka (P) w studiu radiowej Jedynki
Julia Pitera (L), Kinga Dunin (C) i Wanda Nowicka (P) w studiu radiowej JedynkiFoto: Andrzej Gralewski/PR

Zdaniem Wandy Nowickiej z Ruchu Palikota decyzja samorządowców z Częstochowy ma symboliczny wymiar. A to dlatego, że miasto jest uważane za stolice polskiego katolicyzmu, zaś Kościół sprzeciwia się zabiegom In vitro. - Tam idea samorządności objawiła się w taki sposób, że obywatele uznali, iż dłużej nie mogą czekać, bo widzą, że to państwo nie działa - mówi posłanka w radiowej Jedynce . Zarzuca Platformie, że - mimo zapowiedzi - od lat nie umie uregulować sprawy In vitro.

Julia Pitera z PO studzi emocje. Zwraca uwagę, że uchwała władz Częstochowy jest szalenie restrykcyjna, bo dotyczy tylko małżeństw, tylko pomiędzy 20 a 37 rokiem życia i tylko jednej próby. Więc można tę uchwałę uznać za polityczną demonstrację władz Częstochowy. - Zobaczymy jeszcze jakie będą ograniczenia medyczne, bo ich nie znamy - wskazuje posłanka.

Kinga Dunin z 'Krytyki politycznej" nie zachłystuje się ani uchwałą częstochowską, ani tym, nad czym pracuje rząd. - Przed działaniami praktycznymi zawsze stoją działania polityczne, PR-owe, to wszystko często znaczy coś zupełnie innego - zauważa. Cieszy się, że sprawa jest dyskutowana, ale z doświadczenia wie, że takie dyskusje często zmierzają do niczego.
Uczestniczki programu "Sterniczki" rozmawiały również atakach na minister Joanne Muchę po odwołaniu meczu Polska-Anglia na Stadionie Narodowym.
Audycję prowadził Robert Kowalski.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie nowe koło? In vitro dzieli Platformę

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 14:36
Zaostrza się spór w Platformie Obywatelskiej. W klubie może powstać specjalne koło opowiadające się za jednym z projektów w sprawie in vitro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Częstochowie miasto dofinansuje in vitro

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 23:50
Zdecydowali o tym w czwartek radni. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier chce obejść prawo w sprawie in vitro?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 21:40
Pomysł Donalda Tuska, aby uregulować procedurę in vitro w rozporządzeniu ministra zdrowia krytykują politycy PSL, PiS i Solidarnej Polski. Za jest PO i SLD.
rozwiń zwiń