"Trzyma nas razem tylko poczucie jakiejś krzywdy dziejowej"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 13:28
W cotygodniowej debacie "Sterniczki" w radiowej Jedynce powrócił temat wydarzeń z 11 listopada, przede wszystkim zorganizowany tego dnia w Warszawie Marsz Niepodległości.
Audio
Trzyma nas razem tylko poczucie jakiejś krzywdy dziejowej
Foto: Wiktor Baron/Wikimedia Commons/CC

Małgorzata Sadurska, posłanka PiS, chciała by audycję poświęcić wszystkim zgromadzeniom, które w Święto Niepodległości odbyły się w stolicy. Sama skupiła się na dwóch z nich: Marszu Niepodległości i marszu zorganizowanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Na Placu Konstytucji, gdzie akurat obserwowałam Marsz Niepodległości, było pięknie, podniośle i biało-czerwono. Były skandowane hasła patriotyczne, ale również związane z wolnością słowa. Kiedy ten obraz zderzymy z marszem prezydenckim, w którym było dużo mniej symboli narodowych, to porównanie nasuwa się samo - mówiła.

Marsz Niepodległości zakończył się zapowiedzią powołaniem Ruchu Narodowego. Szef ONR Przemysław Holocher w swym przemówieniu powiedział, że obecni rządzący po obaleniu odpowiedzą za wszystkie czyny i nie będzie z nimi porozumienia. Na co tłum mu odkrzyknął, że zawisną.

Zaniepokojenia tym faktem nie kryła prof. Małgorzata Fuszara z Uniwersytetu Warszawskiego. Problemem jej zdaniem jest brak jakiejkolwiek reakcji ze strony prokuratury na podobne zachowania. - Pociesza mnie, że to jest ruch, który nie ma mocnych przywódców. Brak jest kogoś charyzmatycznego. Z drugiej strony potencjał osób o skrajnie prawicowych poglądach, które nawołują do obalenia porządku demokratycznego jest dość duży - dodawała.

Przed brakiem reakcji instytucje państwowe przestrzegała również dr Katarzyna Nadana z Instytutu Badań Literackich PAN. Jako przykład przytoczyła Niemcy z lat 30. ubiegłego wieku i ruch faszystowski, który utorował sobie wówczas drogę do władzy.

Bardzo krytyczna wobec obchodów Święta Niepodległości w kształcie z ostatnich latach jest Joanna Kos-Krauze. - Z roku na rok te wszystkie marsze coraz bardziej mnie irytują. Z przerażenie patrzę jak to Święto dostaje jakiegoś nieprawdopodobnego znaczenia. W ogóle tego nie rozumiem. Minęło tyle lat, a my ciągle jesteśmy w jakiejś niewoli mentalnej. Trzyma nas razem tylko poczucie jakiejś krzywdy dziejowej. To jest jakieś szaleństwo – mówiła reżyserka i scenarzystka.

Posłuchaj całej debaty, którą prowadził Robert Kowalski.

pg

Czytaj także

"Premier wreszcie złapał kontakt z rzeczywistością"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 14:36
Podczas tzw. drugiego expose Donald Tusk obiecał m.in. poszerzenie państwa socjalnego, publiczne inwestycje, więcej pieniędzy na żłobki i przedszkola oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Wystąpienie premiera oceniały uczestniczki debaty z cyklu "Sterniczki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Częstochowa daje przykład

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 12:46
W Częstochowie udało się coś, co nie może być załatwione na szczeblu państwowym od lat. Miasto będzie dofinansowywało zabiegi In vitro. O tym dyskutowano w audycji "Sterniczki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W atmosferze sensacji katastrofy się nie wyjaśni

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 14:22
Nie ma tygodnia, aby coś się nie działo wokół katastrofy Smoleńskiej. A to zdjęcia w Internecie, a to samobójstwo, a to wreszcie rewelacje Rzeczpospolitej o materiałach wybuchowych na szczątkach TU 154. O tym m.in. dyskutowały uczestniczki audycji "Sterniczki'.
rozwiń zwiń