Kongres Kobiet bez Kwaśniewskiej i Krzywonos. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 12:56
W mijającym tygodniu głośno było o wystąpieniu Jolanty Kwaśniewskiej i Henryki Krzywonos z Kongresu Kobiet. Zdarzenie to komentowały również uczestniczki debaty "Sterniczki" w Jedynce.
Audio
Jolanta Kwaśniewska (L) i Henryka Krzywonos
Jolanta Kwaśniewska (L) i Henryka KrzywonosFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Kongres Kobiet jest klasycznym przykładem tego, co w nauce określa się mianem nowego ruchu społecznego. Jedną z głównych ich cech jest płynna przynależność. To są takie sposoby działania, takie twory, które nie mają zinstytucjonalizowanej przynależności. Jedne osoby odchodzą, drugie przychodzą. To jest w ogóle warunek istnienia takiego nowego ruchu społecznego – mówiła prof. Małgorzata Fuszara z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Z powyższą opinią zgodziła się mec. Monika Gąsiorowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jej zdaniem poruszenie jakie wywołało w mediach odejście Jolanty Kwaśniewskiej i Henryki Krzywonos z Kongresu Kobiet to wynik błędnego postrzegania ruch społecznego jako partii politycznej. - Myślenie jest takie, że jak ktoś odchodzi, to zaraz założy coś konkurencyjnego. A tymczasem to coś zupełnie naturalnego, że ludzie przychodzą i odchodzą - tłumaczyła.

Anna Grodzka z Ruchu Palikota przyznała z kolei, że w przypadku Jolanty Kwaśniewskiej jej odejście może mieć związek z inicjatywą Europa Plus, której patronuje jej mąż.

Dla Kazimiery Szczuki to całkiem jasne, że za decyzją Jolanty Kwaśniewskiej stał konflikt między Ruchem Palikota a Kongresem Kobiet. - Domyślam się, że nie chciałaby rozczłonkowywać swojego kapitału, rozpoznawalności, poparcia na jakieś dwa miejsca, które nie idą już w jednym kierunku. Konflikt między Kongresem Kobiet a Ruchem Palikota, a w konsekwencji Europą Plus, powstał gdy Wanda Nowicka odeszła z klubu Ruchu Palikota - mówiła przedstawicielka Gender Center przy Instytucie Badań Literackich PAN.

Posłuchaj całej debaty, którą prowadził Robert Kowalski.

pg

Czytaj także

Jolanta Kwaśniewska odchodzi z Kongresu Kobiet. I pisze...

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 12:25
Kwaśniewska napisała list do działaczek stowarzyszenia, w którym powiadomiła o rezygnacji z dalszej działalności. Swoje odejście tłumaczyła nawałem zajęć w fundacji, którą założyła jako pierwsza dama – pisze "Rzeczpospolita”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwaśniewskich zawodzi teraz słuch polityczny"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 09:10
Jolanta Kwaśniewska odchodzi z Kongresu Kobiet Polski. Piotr Semka ("Do rzeczy") komentuje, że była para prezydencka coraz gorzej radzi sobie w polityce, bowiem traci intuicję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongres Kobiet. Danuta Waniek kontra Henryka Krzywonos

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 23:59
- Henryka Krzywonos odchodzi? To my ją wypromowaliśmy - mówi w rozmowie z dziennik.pl Danuta Waniek od początku związana z Kongresem Kobiet.
rozwiń zwiń