Fuszara: Kościół szuka pedofilii wszędzie, tylko nie w sprawcach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 12:14
"Sterniczki" w radiowej Jedynce gorąco dyskutowały o problemie pedofilii i wypowiedzi arcybiskupa Józefa Michalika, w której przyczyn pedofilii arcybiskup doszukiwał się w "zachowaniu agresywnych feministek, walczących o prawo do adopcji, prawo do tworzenia związków tej samej płci i prawo do adopcji dzieci przez te osoby".
Audio
  • Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Małgorzata Sadurska, prof. Małgorzata Fuszara, Jolanta Fedak o pedofilii w kościele (Sterniczki/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Zdaniem prof. Małgorzaty Fuszary z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, wypowiedź abp Michalika nie była lapsusem językowym. Jej zdaniem jest to pewien tok myślenia, zgodnie, z którym szuka się winnych zjawiska pedofilii wszędzie, tylko nie w sprawcach. Szuka się zrzucenia odpowiedzialności na kogoś innego. Jest to mechanizm, zgodnie z którym neutralizuje się złe czyny.  Zaprzecza się winie, szkodzie. Poszukuje się usprawiedliwień - mówiła Fuszara.

Małgorzata Sadurska z PiS uważa, że to, co się aktualnie dzieje jest atakiem na Kościół, nagonką na księży. Jej zdaniem słowa arcybiskupa Michalika zostały wyrwane z kontekstu. Sadurska zgadza się ze słowami abp Michalika i uważa, że wychowywanie dzieci w "normalnych" rodzinach jest bardzo ważne, a kluczem do sukcesu jest właśnie praca nad człowiekiem w rodzinie. - Ważne żeby rodzina oparta była na prawdziwych zasadach, żeby nie było rozwodów. Taki tradycyjny model rodziny, oparty na prawie naturalnym - ocenia Sadurska.

Zdaniem prof. Małgorzaty Fuszary, na razie ujawniony został mały odsetek przypadków pedofilii wśród księży, bo wcześniej takie sprawy mogły być zamiatane pod dywan. - Te sprawy zaczynają być ujawniane i będą ujawniane. Trzeba się zastanowić, jak na to reagować. To nie jest atak na Kościół, ale ofiary przestaną milczeć. Zaczyna ktoś mówić, mówią inni. Kościół powinien myśleć, jak sobie z tym radzić -dodała Fuszara.

Była minister pracy Jolanta Fedak przyczyn pedofilii szuka w niedostatecznej opiece nad dziećmi. - Skłonności pedofilskie to jedna rzecz, a druga, to dlaczego dochodzi do tych aktów, a dochodzi do nich bo rodzice słabo się tymi dziećmi opiekują. Należałoby socjalizować rodziców - ocenia Fedak.

Zdaniem Jolanty Fedak, arcybiskup Józef Michalik wyraził się niezręcznie, niedokładnie, a jego wypowiedź wyrwano z kontekstu. Fedak docenia, że arcybiskup przeprosił za swoje słowa. Jej zdaniem w Polsce nie docenia się tego, że ktoś przeprasza. -To jest duży postęp. Ja bym zawsze akt przeprosin brała za dobrą monetę-oceniła Jolanta Fedak.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania przypomina, że pedofilia to przestępstwo ścigane z urzędu. - Nic pedofilii nie usprawiedliwia i nie ma po co szukać przyczyn w tak absurdalnych pomysłach, jak gender, feministki czy złe rodziny - mówi Kozłowska-Rajewicz.

Rozmawiał Robert Kowalski

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Miller: abp Michalik za winne pedofilii uznał dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 08:13
- Polski Kościół ustami abp. Michalika mówi, że za pedofilię są odpowiedzialni rodzice ofiar, bo się kłócą i rozwodzą, same ofiary, bo lgną do duchownych oraz rozmaite organizacje międzynarodowe, które deprawują młodzież - mówił w Jedynce Leszek Miller, przewodniczący SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: nie można usprawiedliwiać aktów pedofilii wśród kapłanów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 15:55
Premier podkreślił, że w sprawie pedofilii bardzo by chciał, żeby Kościół stanął jednoznacznie po stronie krzywdzonych dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czy lapsusów nie zdarza się Kościołowi zbyt dużo?"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 18:54
O językowym lapsusie arcybiskupa Michalika i stanowisku Kościoła wobec problemu pedofilii rozmawiali goście audycji "Puls Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza wokół arcybiskupa Michalika. Episkopat zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 16:21
Kolejna wypowiedź, kolejne kontrowersje. Rzecznik KEP ksiądz Józef Kloch znów tłumaczy słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń