X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Referendum edukacyjne. "Sterniczki": szkoły nie zagrażają dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 11:36
Trzeba zrobić wszystko, by dzieciom stworzyć szansę na lepszą edukację - do takiej konkluzji doszli goście audycji "Sterniczki" w radiowej Jedynce.
Audio
  • Jolanta Fedak, Małgorzata Sadurska, Beata Stasińska i Kazimiera Szczuka o referendum edukacyjnym (Sterniczki/Jedynka)
Sejm odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie sześciolatków
Sejm odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie sześciolatków Foto: PAP/Leszek Szymański

Idea przeprowadzenia referendum edukacyjnego przepadła w Sejmie. Nadal jednak budzi olbrzymie kontrowersje wśród polityków i komentatorów.

Zdaniem Małgorzaty Sadurskiej, to co się stało w piątek w Sejmie to kolejny dowód na to, że mechanizmy demokracji są używane przez koalicję według własnego uznania. - To co im odpowiada jest wyciągane z koszyczka, a to co nie odpowiada jest odrzucane - mówiła posłanka PiS. Jej zdaniem, choć PO ma w nazwie "obywatelska" a PSL - "ludowe" to obie partie są zaprzeczeniem zarówno obywatelskości, jak i ludowości.

- W PRL też była taka partia, która miała w nazwie "robotnicza" ale nie dość, że nie działała w ich imieniu to jeszcze często przeciwko nim występowała - dodała Sadurska.

Kazimiera Szczuka z Gender Center Instytut Badań Literackich PAN ubolewała, że temat posyłania sześciolatków do szkół został tak bardzo upolityczniony. - I cała sprawa poszła w kierunku konfliktu między opozycją a koalicją. Tymczasem trzeba się zastanowić jaka jest alternatywa? Czy lepiej jest, by dziecko siedziało w domu? - zastanawiała się.

Zdaniem Sadurskiej, w całej dyskusji wokół referendum edukacyjnego dominuje warszawski punkt widzenia, za mało uwagi poświęca się problemom wsi i małych miasteczek. - Na wsiach zostały zlikwidowane małe szkoły. Czy wyobrażają sobie państwo, że sześcioletnie dziecko wstanie o 6 rano i w pół do siódmej pójdzie na autobus, by pojechać do szkoły? - zastanawiała się.

- Ależ ja nie rozumiem, o czym posłanka Sadurska mówi - powiedziała Beata Stasińska, wydawczyni i członkini ruchu społecznego Obywatele Kultury. - Jedno jest oczywiste: albo będziemy mieć w ciągu 20, 30 lat w miarę przygotowane społeczeństwo, albo będziemy w tyle społeczeństw europejskich - dodała.

Stasińska uważa, że cała ta sprawa ma prowincjonalny wymiar. I jeśli nie zostanie zmieniony system edukacyjny nadal będziemy żyć "w wielkiej polskiej prowincji".

- Ja jestem duma, że mieszkam w wielkiej polskiej prowincji - oświadczyła na to Sadurska

- Zobaczymy co za 20 lat powiedzą pani dzieci na ten temat - podsumowała Stasińska.

Jolanta Fedak z PSL choć była przeciwko referendum uważa, że reforma wprowadzana przez rząd Donalda Tuska nie do końca jest przemyślana. Była minister pracy uważa, że powinno podchodzić się do każdego dziecka indywidualnie a rodziców zachęcać, by posyłali swoje pociechy do szkół.

- Takie bardzo ortodoksyjne postawienie sprawy: wszyscy uczymy się od 2. roku życia przypomina mi działalność kibuców w Izraelu. Ten system wychowania nie zdał egzaminu - mówiła Fedak.

- Ależ zdał! Te dzieci z kibuców to najlepiej wykształceni ludzie na świecie - uznała Szczuka.

Rozmawiał Robert Kowalski

asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elbanowska o referendum ws. sześciolatków: będziemy działać do skutku, nie poddamy się!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 12:00
Politycy PO i PSL zignorowali rodziców, którzy mają konstytucyjne prawo do decydowania o swoich dzieciach - powiedziała Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców tuż po odrzuceniu przez Sejm wniosku o przeprowadzenie referendum ws. 6-latków w szkołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjolog: inicjatywa referendum edukacyjnego to obywatelski sukces

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 14:25
- Zagrożenie takim referendum, zagrożenie zmobilizowania milionów ludzi spowoduje, że rząd zacznie traktować sprawę poważnie - mówił w Jedynce prof. Jacek Raciborski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Szumilas: szkoły mają szansę na spokój

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 16:37
- Mogą się skupić na tym, co najważniejsze. Na uczeniu dzieci i doskonaleniu swojej pracy - powiedziała w radiowej Jedynce minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Skomentowała w ten sposób wyniki sejmowego głosowania ws. edukacyjnego referendum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci o referendum: obywatel praktycznie nie ma głosu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 16:20
Sejm, głosami koalicji PO-PSL, odrzucił obywatelski projekt w sprawie referendum edukacyjnego.
rozwiń zwiń