"Partie polityczne zmieniły się w partie władzy"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 18:57
Po protestach górników przyszedł czas na protesty rolników. Co jest siłą napędową niezadowolonych? Na to pytanie szukali odpowiedzi goście audycji "Debata dnia".
Audio
  • Piotr Gliński i Ewa Marciniak rozmawiają o protestach rolników i górników oraz o sytuacji w Polsce (Debata dnia/Jedynka)
Protest rolników na drodze krajowej nr 2
Protest rolników na drodze krajowej nr 2Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Prof. Piotr Gliński z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN stwierdził, że źródłem społecznego niezadowolenia są błędy polityczne w zakresie zarządzania. - To są wieloletnie, nierozwiązane problemy. Tu się niestety mści brak strategicznej myśli elit rządzących w Polsce - podkreslił rozmówca Marka Mądrzejewskiego.

Gośc audycji zaznaczył, że ekipa rządząca "jest szczególnie odpowiedzialna" za zaistniałą sytuację, bo "mając dwie kadencje, mogła realizować długookresowe projekty i zaproponować Polakom pewne strategie rozwojowe". - Nie zaproponowano takich strategii i w tej chwili mamy do czynienia z gaszeniem pożarów - podkreślił. Dodał też, że obecny rząd "przez siedem lat koncentrował się na utrzymywaniu władzy, a nie na rozwiązywaniu problemów".

Dr Ewa Marciniak, wicedytektor Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, przyznała, że "partie polityczne zmieniły się w partie władzy i jedynie podczas kampanii wyborczej interesują się tym, jakie są oczekiwania poszczególnych grup zawodowych". - Jeśli ludzie, którzy protestują, mają poczucie, że jednymi reprezentantami ich interesów są związki zawodowe, to coś jest nie tak, bo reprezentantami interesów różnych grup zawodowych i warstw społecznych powinny być także partie polityczne - stwierdziła.

Marciniak dodała, że mimo protestów notowania Platformy Obywatelskiej w ostatnich sondażach są dość wysokie i wynoszą ponad 30%. - Możemy żyć w kulturze narzekania i mówić, że wszystko jest źle, ale chciałabym zrównoważyć naszą dyskusję, podkreślając, że są również pozytywne elementy, o czym świadczy modernizująca się Polska - powiedziała.

Goście audycji mówili także o polityce energetycznej kraju i UE oraz o tegorocznych wyborach prezydenckich.

***

Tytuł audycji: Debata w radiowej Jedynce
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: Piotr Gliński (Zakład Społeczeństwa Obywatelskiego Instytutu Filozofii i Socjologii PAN), Ewa Marciniak (Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 02.02.2015
Godzina emisji: 16.25
iwo

>>>Zapis całej debaty