X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szkolne lektury. Głosami uczniów zwycięża "Harry Potter"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 21:00
- Istotne jest, by młodzi zostali dopuszczeni do głosu w sprawie wyboru swoich własnych lektur. Nie widzę w tym zamachu na klasykę - komentuje wyniki konkursu MEN prof. Przemysław Czapliński.
Audio
  • Eksperci o doborze lektur dla szkół podstawowych (Popołudnie zJedynką)
Harry Potter trafi na deski teatru
"Harry Potter" trafi na deski teatruFoto: mat.prasowe

Uczestnicy internetowego konkursu "Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszych uczniów" musieli podać, czy są uczniami, nauczycielami, rodzicami czy studentami. Wybory ich nie były takie same. Na liście uczniów na pierwszym miejscu znalazł się "Harry Potter". Najwięcej głosów zebrała jednak "Tosia i Pan Kudełko" - seria książeczek Klaudyny Andrijewskiej. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na lektury, które mogą zachęcić dzieci do czytania.
Zdaniem historyka literatury prof. Przemysława Czaplińskiego wyniki odzwierciedlają bieżące zainteresowania najmłodszych. - Dziesięć lat temu jeszcze by nie było "Harrego Pottera" i można przypuszczać, że za dziesięć lat pojawi się jakiś inny światowy czy europejski przebój. Na etapie szkoły podstawowej nie powinniśmy posługiwać się pojęciem klasyki. Tu najważniejsze jest, by dzieci poznały książkę, która ich wciągnie, zafascynuje - wyjaśnia.

Audycje językowe w Polskim Radiu >>>

Podobnego zdania jest pisarka Joanna Jodełka, dla której najważniejszym elementem na poziomie podstawówki jest sama nauka czytania, rozwijanie wyobraźni i wyrabianie pozytywnych nawyków, by książka nie kojarzyła się z karą czy smutnym obowiązkiem.
W wyniku konkursu, w którym wzięło udział około 12 tys. osób, powstała lista 3 777 tytułów, które jego uczestnicy uznali za interesujące dla uczniów szkół podstawowych. Polonistka Anna Florkowska opowiada, w jaki sposób skorzystać z niej mogą nauczyciele i jak w praktyce wygląda dobór lektur dla najmłodszych.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadziła: Agnieszka Gulczyńska
Goście: Anna Florkowska (polonistka), Joanna Jodełka (pisarka), prof. Przemysław Czapliński (historyk literatury UAM)
Data emisji: 26.02.2015
Godzina emisji: 16.25
(asz/mc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lektury szkolne wybierają ludzie, którzy nie lubią dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 03:51
- Uważam, że najgorszą rzeczą, jaką można zrobić dzieciom, to kazać im czytać lektury szkolne. Myślę, że ich listę układają ludzie, którzy głęboko nie lubią dzieci - mówi prof. Łukasz Turski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadal połowa Polaków nie czyta książek

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 16:15
41,7 proc. przebadanych Polaków zadeklarowało, że w ciągu roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. W 2013 roku taką deklarację złożyło nieco ponad 39 proc. ankietowanych.
rozwiń zwiń