Małgorzata Wasserman: to polityka zainteresowała się ojcem, a nie odwrotnie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 18:16
- Następca Lecha Kaczyńskiego na stanowisku ministra sprawiedliwości zaproponował ojcu przeniesienie do Referatu Skarg i Wniosków. To wtedy ojciec zdecydował się na start w wyborach - mówi córka Zbigniewa Wassermana.
Audio
  • Małgorzata Wasserman, Barbara Nowacka i Jacek Świat wspominają drogę swoich zmarłych bliskich do polityki (Popołudnie z Jedynką)
Małgorzata Wasserman (na zdjęciu), Barbara Nowacka i Jacek Świat wspominali w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej jak ich bliscy trafili do polityki
Małgorzata Wasserman (na zdjęciu), Barbara Nowacka i Jacek Świat wspominali w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej jak ich bliscy trafili do politykiFoto: PAP/Leszek Szymański

W 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej Małgorzata Wasserman, Barbara Nowacka (córka Izabeli Jarugi-Nowackiej) i Jacek Świat (mąż Aleksandry Natalli-Świat) opowiedzieli w Jedynce, jak ich bliscy trafili do polityki.

- Gen działalności politycznej Ola wyniosła z domu, który był bardzo patriotyczny. Brat jej babci zginął w Katyniu, dlatego m.in. Ola znalazła się w samolocie do Smoleńska. Z domu wyniosła ona również niezgodę na niesprawiedliwość. W połączeniu z naturalną energią, która ją dosłownie rozsadzała, doprowadziło to do zaangażowania się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Została wiceszefową wielkiego strajku studenckiego, który wybuchł we Wrocławiu w grudniu 1981 r. - wspomina Jacek Świat.

Z kolei Izabela Jaruga-Nowacka w latach 80. XX wieku pracowała w Instytucie Krajów Socjalistycznych PAN, a następnie w Lidze Kobiet Polskich. Działalność polityczną rozpoczęła niedługo po transformacji ustrojowej, zakładając Unię Pracy. - Przyświecał jej cel, by stworzyć partię lewicową łączącą ludzi bez względu na ich wcześniejsze korzenie - tłumaczy Barbara Nowacka.

Z audycji można się również dowiedzieć, czy obecna działalność gości Jedynki wynika z chęci kontynuacji tego, co rozpoczęli ich - zmarli w wyniku katastrofy smoleńskiej - bliscy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Małgorzata Wasserman (córka Zbigniewa Wassermana), Barbara Nowacka (córka Izabeli Jarugi-Nowackiej), Jacek Świat (mąż Aleksandry Natalli-Świat)

Godzina emisji: 16.25

Data emisji: 10.04.2015

pg/mg

Czytaj także

Świat pamięta o katastrofie smoleńskiej. "Ta tragedia nigdy nie będzie zapomniana"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 16:39
Media na świecie, a także dyplomaci i głowy państw przypominają o tragedii, która spotkała Polskę pięć lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjaciele przy grobie Jerzego Szmajdzińskiego. "Był człowiekiem, którego nie da się zastąpić"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 17:25
- Zwykło się mówić, że nie ma ludzi niezastąpionych. Ale to nieprawda - mówił przy gronie Jerzego Szmajdzińskiego były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wdowa po wicemarszałku Sejmu Małgorzata Szmajdzińska przyznała, że jej mąż był wspaniałym człowiekiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstał specjalny album upamiętniający Krystynę Bochenek

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 17:39
Bliscy i znajomi zapamiętali Krystynę Bochenek jako osobę o niespożytej energii, wulkan pomysłów, pełną optymizmu i życzliwości perfekcjonistkę. Życie prywatne i zawodowe zmarłej w katastrofie smoleńskiej dziennikarki Polskiego Radia Katowice i wicemarszałek Senatu prezentuje wydany właśnie album.
rozwiń zwiń