X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Debata: rola prezydenta w systemie politycznym RP

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 19:20
Przedstawiciele sztabów wyborczych mówili w Jedynce m.in. o tym, jak powinny się układać stosunki prezydenta RP z rządem i parlamentem.
Audio
  • Rola prezydenta w systemie politycznym RP (Popołudnie z Jedynką)
Kto zasiądzie w pałacu prezydenckim po drugiej turze wyborów?
Kto zasiądzie w pałacu prezydenckim po drugiej turze wyborów?Foto: Marcin Białek/Wikipiedia

Zdaniem Małgorzaty Sadurskiej ze sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, dobrze byłoby, aby rząd z prezydentem pracowali na rzecz obywateli. - Nie sposób nie odnieść tego do prezydentury Bronisława Komorowskiego i rządów Platformy Obywatelskiej. Niestety widać, że ich działania nie idą w dobrym kierunku - powiedziała. Podkreśliła m.in., że prezydent Komorowski występuje np. jako rzecznik rządu ogłaszając wybór dostawcy śmigłowców oraz podpisuje "bez refleksji i zastanowienia praktycznie wszystkie ustawy".

Patryk Hałaczkiewicz ze sztabu Pawła Kukiza przypomniał, że problem współpracy na linii prezydent-rząd-parlament wynika z tego, że w konstytucji z 1997 roku nie zdecydowano się ani na system prezydencki, ani na parlamentarny. - Nie określa ona jasno kompetencji prezydenta i rządu. Nachodzą na siebie i trzeba to rozwiązać - powiedział. Jego zdaniem, problem jest też w tym, że kolejni kandydaci i prezydenci mają partyjny rodowód. - Zaraz po wyborach deklarują swoją obywatelskość, co jest fikcją. Prezydent Komorowski pieniądze na kampanię wyborczą dostaje od partii, a nie od osób fizycznych i obywateli. Prezydent w Polsce stoi na straży interesów partyjnych. Tak było i tak będzie przy obecnej konstytucji i ordynacji wyborczej - stwierdził Hałaczkiewicz.

Rafał Mossakowski ze sztabu Grzegorza Brauna mówił, że jego kandydat jest monarchistą. - Jako głowa państwa byłby bardzo aktywny zgłaszając inicjatywy ustawodawcze, w tym ws. zmiany ustawy zasadniczej. Częściowo chciałby się wzorować na konstytucji kwietniowej z 1935 roku - powiedział Mossakowski.

Natomiast Ilona Antoniszyn-Klik ze sztabu Adama Jarubasa tłumaczyła, że w całym problemie chodzi o potencjał współpracy. Jej zdaniem, przy obecnie obowiązującej konstytucji można dobrze działać na rzecz obywateli i państwa. – Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy osoba, którą wybieramy, jest pojednawcza. Nie powinniśmy wybierać ludzi, którzy są antysystemowi, bo oni będą system rozwalać – powiedziała. Przypomniała w tym kontekście rządy prezydenta Lecha Wałęsy. Jej zdaniem, jedynym kandydatem, która posiada obecnie potencjał koalicyjny jest Adam Jarubas.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Ilona Antoniszyn-Klik (sztab Adama Jarubasa), Małgorzata Sadurska (sztab Andrzeja Dudy), Patryk Hałaczkiewicz (sztab Pawła Kukiza), Rafał Mossakowski (sztab Grzegorza Brauna)

Godzina emisji: 16.20

Data emisji: 29.04.2015

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż prezydencki TNS Polska: I tura nie przyniesie rozstrzygnięcia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 11:36
Poparcie dla Bronisława Komorowskiego wynosi - 41 procent. Andrzeja Dudę popiera 26 procent osób, które wzięły udział w sondażu TNS Polska. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11 - 16 kwietnia.
rozwiń zwiń