X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Debata Jedynki: konstytucja to nie jest ozdobna szata

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 18:27
- Konstytucja jest codziennym ubraniem chroniącym od nieprzyjaznego losu - mówiła w Jedynce prof. Ewa Łętowska, pierwsza w historii polska Rzecznik Praw Obywatelskich.
Audio
Obecnie obowiązująca konstytucja RP została uchwalona w 1997 roku. Poprzedziło ją referendum i kampania, która zachęcała Polaków do głosowania: Polska. My naród Polski - Wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Konstytucję ustanawiamy
Obecnie obowiązująca konstytucja RP została uchwalona w 1997 roku. Poprzedziło ją referendum i kampania, która zachęcała Polaków do głosowania: Polska. My naród Polski - Wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Konstytucję ustanawiamyFoto: PAP/Przemysław Wierzchowski

Jej zdaniem ustawa zasadnicza może być pięknie napisana i kompletnie bezużyteczna. - Ważne jest, czy tworzy spójny mechanizm, który można uruchomić do obrony zasad, które są w nią wpisane - powiedziała Łętowska. Profesor nie jest zwolenniczką zmieniania obecnej konstytucji RP z 1997 roku. - Należy natomiast wyłapywać i wskazywać zaniedbania polegające na nieczynieniu użytku z tego, czym się dysponuje - dodała.

Senator Piotr Andrzejewski przypomniał, że konstytucja jest trzonem i szkieletem funkcjonowania państwa oraz społeczeństwa. - Wpisane są w nią normy precyzyjne, które obowiązują jak gorset, normy elastyczne oraz te o charakterze  propagandowym - tłumaczył sędzia Trybunału Stanu. Jego zdaniem to praktyka decyduje, czy przepisy zapisane w konstytucji są żywe, czy tylko ozdobne. Również Andrzejewski jest przeciwnikiem zmieniania konstytucji RP.  - Nie zmiana prawa, ale stosowanie go zgodnie z założeniami jest panaceum na rzeczywistość, w której praworządność jest naruszana - stwierdził Andrzejewski.

Prof. Marek Zubik tłumaczył, że konstytucji nie pisze się na wszystkie szczegółowe regulacje. - Natomiast każde działanie władzy publicznej musi być oceniane z punktu wiedzenia zasad, które ona wyraża - mówił sędzia Trybunału Konstytucyjnego. W jego ocenie, w obecnie obowiązującej konstytucji bardzo brakuje rozdziału na temat funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej.

Natomiast karnista prof. Piotr Kruszyński zwrócił uwagę, że dosyć często w swojej pracy powołuje się na konstytucję. Przede wszystkim na zapisane w niej prawo do obrony i zasadę domniemania niewinności. Jego zdaniem, są one fundamentalne. - Natomiast niedobrze jest jeżeli normy konstytucyjne pozostają tylko czczymi deklaracjami. Ważne jest, aby znalazły realizację w ustawodawstwie niższego rzędu - powiedział Kruszyński. Również on jest ostrożny w zabiegach, które miałyby prowadzić do zmiany konstytucji. Nie wykluczył jednak, że powinien się w niej znaleźć rozdział o prokuraturze.

***

Tytuł audycji: Debata konstytucyjna

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: prof. Ewa Łętowska (pierwsza polska Rzecznik Praw Obywatelskich),  Piotr Andrzejewski (senator, sędzia Trybunału Stanu),  prof. Marek Zubik (sędzia Trybunału Konstytucyjnego), prof. Piotr Kruszyński (adwokat i karnista).

Godzina emisji: 16.12

Data emisji: 3.05.2015

tj/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bronisław Komorowski: współczesny wymiar patriotyzmu to szanowanie państwa i prawa

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 09:20
- Z pokolenia na pokolenie zmienia się pojęcie patriotyzmu - mówił w Radiowej Jedynce prezydent. Dziś przypada 224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń