Eksperci spierają się o wiek emerytalny

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 19:56
Na finiszu kampanii wyborczej prezydent zgłosił propozycję, aby można było przechodzić na emeryturę po 40 latach opłacania składek.
Audio
  • Eksperci różnie oceniają propozycjęe prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby można było przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 40 lat (Popołudnie z radiową Jedynką)
Prof. Stanisław Gomułka
Prof. Stanisław GomułkaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W zamyśle prezydenta Bronisława Komorowskiego jego propozycja, która wkrótce ma się ukazać w formie nowelizacji ustawy emerytalnej, ma umożliwić tym, którzy tego będą chcieli, wcześniejsze przechodzenie na emeryturę niż w ustawowym wieku 67 lat.

Jednak eksperci mają o tej propozycji różne zdanie. Prof Stanisław Gomułka uważa, że prezydent nie proponuje zmiany wieku emerytalnego, a jedynie odstępstwo od reguły i to w ściśle określonych sytuacjach.

Prof. Marcin Zieleniecki zwraca uwagę, że propozycja prezydenta może być niekonstytucyjna. Dla niego jest też niejasna, bo - wbrew zamiarom wnioskodawcy - może przyczynić się do podwyższenia i tak już podwyższonego wieku emerytalnego.

Posłuchaj całej debaty i argumentów ekspertów, dotyczących kosztów takiej operacji.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Stanisław Gomułka (główny ekonomista Business Center Club), prof Marcin Zieleniecki (Katedra Prawa Pracy Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert KK NSZZ Solidarność)

Data emisji: 20.05.2015

Godzina emisji: 16.30

ag/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Starzejemy się i rąk do pracy będzie mniej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 08:42
W Polsce będzie brakowało pracowników, ze względu na zmiany demograficzne. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - mówiła w "Sygnałach dnia" prezydencka minister Irena Wóycicka.
rozwiń zwiń