Polska ziemia pod ścisłą ochroną?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 16:55
Uczestnicy "Debaty dnia" rozmawiali o ustawie uchwalonej przez Sejm, która ma chronić ziemię rolną przed wykupem przez obcokrajowców i przed spekulacyjnym obrotem.
Audio
  • Polska ziemia ze szczelną ochroną? (Debata dnia/Jedynka)
1 maja 2016 roku kończy się okres ochronny na zakup ziemi wynegocjowany przed przystąpieniem Polski do UE
1 maja 2016 roku kończy się okres ochronny na zakup ziemi wynegocjowany przed przystąpieniem Polski do UEFoto: Glow Images/East News

Ustawa wprowadza też przepisy zapobiegające rozdrobnieniu gospodarstw, przeciwdziałające nadmiernej koncentracji areału oraz regulacje zapewniające prowadzenie działalności rolniczej przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

Czy ustawa spowoduje, że w przyszłości, gdy skończy się okres ochronny w związku z wstąpieniem do UE (1 maja 2016 roku), będziemy mogli być pewni, że ziemia w naszym kraju nie będzie przedmiotem spekulacji? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Wiktor Szmulewicz (prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych), Henryk Smolarz (poseł PSL) i Tomasz Przybecki (prawnik)

Data emisji: 1.07.2015

Godzina emisji: 16.25

to/mm

Czytaj także

Przez 20 lat cudzoziemcy kupili tylko 2 tys. ha ziemi w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 06:00
W Polsce panuje głód ziemi i praktycznie nie ma obrotu gruntami rolnymi. Jedyną instytucją, która posiada i sprzedaje ziemię jest Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). Sprzedawana ziemia pochodzi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obcokrajowcom będzie trudniej wykupić ziemię rolną w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 21:00
Sejm uchwalił ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Ma ona m.in. uchronić Polskę przed wykupem gruntów przez obcokrajowców poprzez wprowadzenie szeregu ograniczeń po zakończeniu okresu ochronnego ustalonego z UE.
rozwiń zwiń