Co zamiast "janosikowego"?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 17:12
Od 2014 r. "janosikowe" jest niezgodne z konstytucją. Wciąż jednak nie wdrożono rozwiązań, które by na stałe zmieniały zasady dofinansowywania słabiej rozwijających się województw.
Audio
  • "Janosikowe", czy istnieje racjonalna alternatywa? (Debata Dnia/Jedynka)
Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargę Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargę Sejmiku Województwa MazowieckiegoFoto: Wikipedia/MateuszEs

- Chcielibyśmy, aby tymczasowe rozwiązanie, które zostało wdrożone w wyniku nowelizacji w październiku zeszłego roku zostało przedłużone na rok 2016 - mówił w audycji "Debata dnia" poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.

Główna zmiana w "prowizorce", jak określił nowelizację ustawy Rafał Szczepański, inicjator akcji "Stop janosikowe" dotyczy obniżenia wysokości podatku, który Mazowsze ma zapłacić w ramach "janosikowego". - Z około 700 mln zł na około 500 mln zł, ale nadal są to bardzo duże wydatki - zauważył społecznik.

Jakie rozwiązania powinny zatem zostać przyjęte? Goście Marka Mądrzejewskiego starali się odpowiedzieć na to pytanie.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Piotr Zgorzelski (poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, przewodniczący sejmowej Komisji Samorzadu Terytorilanego i Polityki Regionalnej), Rafał Szczepański (developer, społecznik, inicjator akcji "Stop janosikowe") i (Michał Szczerba poseł Platformy Obywatelskiej)

Data emisji: 30.07.2015

Godzina emisji: 16.25

pkur/pg

>>>Zapis całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janosikowe: rząd idzie na ustępstwa. Samorządowcy: to za mało

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 12:47
W marcu Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dotyczące tzw. janosikowego są niezgodne z ustawą zasadniczą, bo nie gwarantują województwom istotnej części przychodów na realizację zadań własnych. Ministerstwo Finansów przygotowało nowy projekt. Samorządowcy go krytykują i dają własne rozwiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert samorządowy: powiaty płacące janosikowe nie są najbogatsze

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 13:25
- Różnice w zamożności między powiatami nie do końca są takie, jak można sądzić na pierwszy rzut oka - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" ekspert samorządowy, doktor Aleksander Nelicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Janosikowe nie jest złem absolutnym"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 16:50
Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowym systemem naliczania tzw. janosikowego. Mają one zapewnić zachowanie odpowiedniej proporcji dochodów, tak by nie była zachwiana możliwość realizacji ich zadań.
rozwiń zwiń