Ustawa antysmogowa. Tak dłużej nie da się żyć

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 17:59
Astma, infekcje górnych dróg oddechowych, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, rak płuca, a także szybsze starzenie się układu nerwowego - lista chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest długa.
Audio
Polska łamie unijne normy jakości powietrza od lat. Komisja Europejska wszczęła przeciwko naszemu krajowi procedurę naruszenia prawa w tej sprawie, grożą nam wielomilionowe kary
Polska łamie unijne normy jakości powietrza od lat. Komisja Europejska wszczęła przeciwko naszemu krajowi procedurę naruszenia prawa w tej sprawie, grożą nam wielomilionowe karyFoto: Glow Images/East News

Polska ma najgorsze powietrze w całej Unii Europejskiej, a każdego roku z powodu jego zanieczyszczenia przedwcześnie umiera w naszym kraju 45 tys. osób, czyli ponad 10 razy więcej niż w wypadkach drogowych.

We wtorek Sejm zajął się podczas drugiego czytania poselskim projektem nowelizacji prawa dotyczącego ochrony środowiska. Zgodnie z projektem ustawy antysmogowej to samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów. Ma to pomóc w walce z tzw. niską emisją, która powoduje, że w Polsce mamy bardzo zanieczyszczone powietrze.

Czy uda się uchwalić antysmogową ustawę. Jakie są jej szczegółowe rozwiązania? O tym w nagraniu audycji.

***
Tytuł audycji: Debata dnia
Goście: Tadeusz Arkit (PO), Mariusz-Orion Jędrysek (PiS), Marek Balt (SLD), Mieczysław Kasprzak (PSL) Andrzej Romanek (Klub Parlamentarny Zjednoczona Prawica)
Godzina emisji: 16.20
Data emisji: 4.08.2015
tj/ei

 

 

 

Czytaj także

Polska pierwszym brudasem Europy?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 12:09
Nasz kraj od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W środę w Sejmie odbędzie się głosowanie nad zamianą ustawy antysmogowej.
rozwiń zwiń