Początki Solidarności. "Powstanie 17 mln Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 17:21
- Negowaliśmy problem systemu totalitarnego. Staraliśmy się funkcjonować tak, jakbyśmy byli kompletnie wolni - wspomina działaczka opozycji demokratycznej Zofia Romaszewska.
Audio
  • Związek - ruch społeczny - konflikty z władzami. Solidarność 1980-81 (Debata dnia/Jedynka)
Hasło na murze wyrażające żądanie ukarania winnych wydarzeń bydgoskich. 19 marca podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej zostają pobici przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej działacze związkowi Jan Rulewski, Mariusz Łabentowicz i Michał Bartoszcze. Była to jawna prowokacja władz, mająca na celu obciążenie Solidarności odpowiedzialnością za
Hasło na murze wyrażające żądanie ukarania winnych wydarzeń bydgoskich. 19 marca podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej zostają pobici przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej działacze związkowi Jan Rulewski, Mariusz Łabentowicz i Michał Bartoszcze. Była to jawna prowokacja władz, mająca na celu obciążenie Solidarności odpowiedzialnością za Foto: PAP/Jerzy Kośnik

Goście Radiowej Jedynki podkreślają, że początki związku i ruchu społecznego, jakim była "Solidarność", nie były związane z polityką. Duży nacisk stawiano na edukację, odpowiedzialność i zaangażowanie społeczne. 

Cieniem na tzw. karnawale "Solidarności" położyła się prowokacja bydgoska - 19 marca 1981 roku podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej pobici zostali działacze NSZZ Solidarność. Związek nie wiedział, jakie zająć stanowisko, w końcu napaść uznano za prowokację przeciwko rządowi Jaruzelskiego. - W marcu złamano kręgosłup "Solidarności". Wszyscy byli zawiedzeni, że do strajku nie doszło. Uważam to za duży błąd, po pokazało słabość związku  - wspomina Zofia Romaszewska.

Jakie były losy związku w trakcie i po stanie wojennym oraz jego sytuacja po przemianach 1989 roku?

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Zofia Romaszewska (działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL, członkini Komitetu Obrony Robotników), dr Marian Krzaklewski (polityk, działacz związkowy, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w latach 1991 - 2002, założyciel AWS), Jan Rulewski (polityk, związkowiec, senator Platformy Obywatelskiej)

Data emisji: 14.08.2015

Godzina emisji: 16.25

asz

>>>Zapis całej rozmowy

 

Czytaj także

Lubelski Lipiec. Wstęp do strajków na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
Zanim 14 sierpnia 1980 roku stanęła Stocznia Gdańska, protesty przetoczyły się przez Lubelszczyznę. - Gdyby nie te strajki, nie byłoby wystąpień na Pomorzu - przyznaje działaczka opozycji Ludwika Wujec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa przeskoczył przez płot i się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 11:55
- Spóźniłem się na strajk, a nie miałem wtedy przepustki. Był więc problem, jak dostać się do środka. Zaraz po moim skoku odebrali mnie stoczniowcy i doprowadzili do tej słynnej koparki - wspomina Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie pokolenia Solidarności. Wyjątkowy koncert

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 08:47
- Przekaz 35-lecia postanowiliśmy zbudować w inny sposób niż pozostałe okrągłe rocznice. Odbędzie się wielka plenerowa impreza, gdzie chcemy pokazać wszystkie pokolenia, które tworzą Solidarność - mówi Marek Lewandowski, rzecznik związku.
rozwiń zwiń