Zmiany w służbie zdrowia. Kolejna polityczna kość niezgody

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 19:27
Minister Konstanty Radziwiłł chce poprawić działanie służby zdrowia i zmniejszyć biurokrację w systemie, mowa jest o większej centralizacji i zmianach w systemie finansowania.
Audio
  • Co dla lekarzy i pacjentów oznacza program ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (Debata dnia/Jedynka) (Debata dnia/Jedynka)
Konstanty Radziwiłł uczestniczył w posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej. Samorząd lekarski przedstawił nowemu ministrowi 25 postulatów. Minister mówił na konferencji, że zgadza się z postulatami lekarzy, między innymi dotyczącymi biurokracji. Nz. Konstanty Radziwiłł (P) i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz (L). Warszawa, 04.12.20
Konstanty Radziwiłł uczestniczył w posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej. Samorząd lekarski przedstawił nowemu ministrowi 25 postulatów. Minister mówił na konferencji, że zgadza się z postulatami lekarzy, między innymi dotyczącymi biurokracji. Nz. Konstanty Radziwiłł (P) i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz (L). Warszawa, 04.12.20Foto: PAP/Rafał Guz

Poinformował, że rozpoczął przegląd przepisów pakietu onkologicznego. Skłania się do likwidacji karty diagnostyki i leczenia onkologicznego lub do jej uproszczenia. - Program ministra Radziwiłła jest racjonalny, rozpisany na 4 lata, a niektóre aspekty, jak zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, to jest jeszcze dłuższa perspektywa czasowa - powiedział w Jedynce Tomasz Latos. Szef sejmowej Komisji Zdrowia dodał, że rezygnację z finansowania procedury in vitro to "kwestia racjonalności, jeśli chodzi o wydatki w ochronie zdrowia, a nie tylko kwestia światopoglądowa, choć oczywiście ona też mają duże znaczenie". - W sytuacji, gdy pieniędzy brakuje, trzeba przeznaczyć je najpierw na ratowanie zdrowia i życia - wyjaśnił.

Uwagi do programu ministra Radziwiłła ma były szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz. - Widzę taką retorykę, która pojawia się u pana ministra Radziwiłła, by zmienić wszystko, wywrócić wszystko, zatrzymać wszystko. To nie jest tak, że przyszło Prawo i Sprawiedliwość, zastało Polskę w ruinie i wszystko musi zmienić. Nie ma takiej potrzeby. Pan minister musi podjąć najtrudniejszą decyzję zanim zabierze się za jakiekolwiek reformy: czy rozumie swoją funkcję ministerialną jako człowieka, który jest przedstawicielem środowiska lekarskiego w rządzie, czy jako przedstawiciel pacjentów w środowisku lekarskim. I tu chyba pan Radziwiłł ma największy problem - stwierdził. Były minister zdrowia wskazał na liczne niespójności w programie Konstantego Radziwiłła i dodał, że brak w nim konkretów, o których można by dyskutować.

Stanowisko związku zawodowego lekarzy zaprezentowała dr Maria Balcerzak, która poparła powrót do finansowania opieki zdrowotnej z budżetu państwa. Mówiła również o spodziewanych zmianach w zakresie lekarskich płac.

Elementem sporu stało się także historyczne stanowisko prof. Zbigniewa Religi.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Goście: dr Maria Balcerzak (przewodnicząca Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy), Bartosz Arłukowicz (były minister zdrowia, Platforma Obywatelska), Tomasz Latos (sejmowa Komisja Zdrowia, Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 16.20

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bony medyczne lekarstwem dla służby zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 19:20
Dzięki bonom medycznym, to pacjent decydowałby do jakiego specjalisty chce się udać. Może kazać wybrać lekarzom między praktyką państwową a prywatną? Jak uzdrowić polską służbę zdrowia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: program in vitro tylko do połowy przyszłego roku

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 22:18
- Program dotyczący refundacji procedury in vitro będzie kontynuowany do połowy przyszłego roku, potem już nie - zapowiedział we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia minister Konstanty Radziwiłł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą darmowe leki dla seniorów, ale ...

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 14:19
Darmowe leki dla seniorów i lepsze działanie systemu opieki zdrowotnej. To priorytety nowego ministra zdrowia.
rozwiń zwiń