X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podatek od hipermarketów - kto straci, a kto zyska?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 18:03
Rząd Prawa i Sprawiedliwości opodatkuje hipermarkety. Ta zapowiedź wydaje się być bliska realizacji. Jak odbije się to na handlu i klientach?
Audio
  • Czy hipermarkety przerzucą nowy podatek na klientów i dostawców? (Debata dnia/Jedynka)
Hipermarket
HipermarketFoto: Pixabay.com

Opłata ma zależeć od wysokości obrotów, a nie - jak to było wcześniej zapowiadane - od powierzchni sklepu. Rząd argumentuje, że w ten sposób chce wyrównać szanse polskich i zagranicznych sieci.

Przedstawiciel jednej z sieci uważa, że to posunięcie populistyczne, które nie ma uzasadnienia ekonomicznego. - Pewnie brzmi to ładniej w uszach wyborców, jeżeli powie się, że taki podatek trzeba wprowadzić, bo ktoś transferuje zyski do innych krajów, zamiast, na przykład, podnieść podatek VAT, co brzmiałoby dużo gorzej - mówi Daniel Prałat. Podkreśla, że władze mają instrumenty, za pomocą których mogą zwalczać proceder transferu zysków. Wylicza, że rentowność sieci handlowych nie jest tak wielka, jakby się wydawało.

Prezes Polskiej Izby Gospodarczej wskazuje, że opodatkowane powinny być zyski, a nie obroty, bo właśnie na tym polega charakter działalności hipermarketów, że mają duży obrót przy niewielkiej marży.

Czytaj także:
owoce 1200.jpg
Poseł PSL: producent powinien być uprzywilejowany

Ekonomista zwraca uwagę, że cele jakie stawia sobie rząd są dyskusyjne. - Umyka w tej dyskusji fakt, że oprócz klientów i hipermarketów są jeszcze dostawcy, w większości polscy - podkreśla. Jego zdaniem przedsiębiorcy już się martwią, jak po wprowadzeniu podatku będą wyglądały warunki dostaw. Bo wielka sieć jest zdecydowanie silniejsza niż dostawcy.

Jak sklepy wielkopowierzchniowe poradzą sobie z nowym podatkiem? Czy ucierpią polskie sieci handlowe? I, przede wszystkim, czy za te zmiany zapłacą klienci? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Agnieszka Gulczyńska

Goście: Daniel Prałat (dyrektor generalny Inter Marche), dr Tomasz Bojkowski (ekonomista, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), Andrzej Łyko (prezes Polskiej Izby Gospodarczej)

Data emisji: 10.12.2015

Godzina emisji: 16.26

ag/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesi chcą zabronić handlu w hipermarketach w święta?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 12:20
Idąc śladem sąsiadów Czesi chcą zabronić handlu w sklepach wielkopowierzchniowych w największe święta. Projekt ustawy poparły już obie izby parlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Szałamacha z PiS: banki jak dobrze przycięty żywopłot

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 19:50
- Jesteśmy zwolennikami podejścia, w którym banki obsługują gospodarkę, a nie rządzą nią – tak o roli sektora bankowego w Polsce mówi w radiowej Trójce Paweł Szałamacha, wymieniany jako kandydat na ministra w rządzie PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Polskiej Izby Handlowej: lepiej oprzeć podatek na kryterium obrotu

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 13:40
Polscy kupcy jednoczą się przeciwko pomysłowi podatku od wielkopowierzchniowych sklepów. - Podatki zawsze są tematem kontrowersyjnym, ale to nie znaczy, że trzeba je potępiać - mówił gość Jedynki, dyrektor Polskiej Izby Handlowej Maciej Ptaszyński.
rozwiń zwiń