Protest stoczniowców w grudniu 1970 dał początek polskim przemianom?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 18:18
Czy grudzień 1970 roku można nazwać cezurą, która w konsekwencji doprowadziła do zmian ustrojowych w 1989 roku?
Audio
  • Historycy wyjaśniają, co spowodowało wybuch protestów społecznych w grudniu 1970 roku (Debata dnia/Jedynka)
Wydarzenia grudniowe 1970. Ulicą Świętojańską w Gdyni w kierunku centrum przechodzi pochód, demonstranci niosą na drzwiach zwłoki Zbigniewa Godlewskiego. Zbigniew Godlewski zginął w okolicy przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, przeszyty serią z karabinu maszynowego
Wydarzenia grudniowe 1970. Ulicą Świętojańską w Gdyni w kierunku centrum przechodzi pochód, demonstranci niosą na drzwiach zwłoki Zbigniewa Godlewskiego. Zbigniew Godlewski zginął w okolicy przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, przeszyty serią z karabinu maszynowego Foto: PAP/Edmund Pepliński

Marian Marek Drozdowski zwraca uwagę, że od strony historycznej przebieg wydarzeń jest znany. - Mniej zastanawiamy się, jaki jest kontekst, jakie jest miejsce w historii tych wydarzeń - mówi historyk. Przypomina, że były to najbardziej dramatyczne wydarzenia po październiku '56 roku. Radzi przy tym, aby przypomnieć sobie, jakim społeczeństwem byli wówczas Polacy. Najliczniejszą grupą ludności byli ci, którzy żyli z rolnictwa. Robotnicy przemysłowi byli zdecydowana mniejszością. Gość Jedynki wyjaśnia, co z tego wynikało.

Serwis specjalny
czerwiec56_663x364.jpg
Czerwiec 1956

Tadeusz Ruzikowski podkreśla, że w 1970 roku nie było współpracy robotników z inteligencją. Prawdopodobnie dlatego, że dwa lata wcześniej podczas wydarzeń 1968 roku część klasy robotniczej, przynajmniej ta podporządkowana władzy, stanęła po drugiej stronie umownej barykady. - Najpierw osobno, obok, czasami naprzeciw, ale po roku '76 związki pomiędzy tymi istotnie różniącymi się grupami społecznymi nabierają innego charakteru - mówi. Jego zdaniem, finał tej drogi, naznaczonej wieloma ofiarami, nastąpił w 1980 roku, kiedy powstała Solidarność, grupująca środowiska dotychczas odseparowane od siebie.

Serwis specjalny
Grudzień 71 980x350.jpg
Grudzień 1970

Przemysław Ruchlewski wskazuje na specyfikę Wybrzeża w tamtym czasie. - Otwartość, kontakty z cudzoziemcami, to jednak były porty - mówi historyk. Na to nakładała się zła komunikacja, która dla rozciągniętego wzdłuż brzegów Bałtyku Trójmiasta miała podstawowe znaczenie. Fatalnie pracowała służba zdrowia. Gość Jedynki wyjaśnia, że nastawienie robotników było znane ówczesnej władzy, ale nikt z tym nic nie robił. - Dlatego podwyżka cen uwolniła coś w stoczniowcach, w robotnikach - przypomina. Zwłaszcza, że podwyżkę wprowadzono 11 dni przed Wigilią.

Czytaj także
solidarność 1200.jpg
Tak rodziła się Solidarność

Uczestnicy debaty mówią, jak przebiegał protest robotników Wybrzeża, jak do nich odnosiła się władza, na czym polegała solidarność robotnicza i dlaczego zaprotestowali stoczniowcy, którzy byli lepiej opłacani, niż zwykli robotnicy. Jaka była pozycja Władysława Gomułki i dlaczego była mu przeciwna Moskwa? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Goście: Prof. Marian Marek Drozdowski (historyk, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk), dr Przemysław Ruchlewski (Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku), dr Tadeusz Ruzikowski (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 16.22

ag/asz

Czytaj także

17 grudnia 1970 - Czarny Czwartek na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 06:00
Najkrwawszy dzień robotniczego protestu na Wybrzeżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

45 lat temu władze komunistyczne krwawo stłumiły robotnicze protesty na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 09:20
14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi podwyżkami cen, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę protestów, które objęły większość Wybrzeża. Najtragiczniejsze zdarzenia miały miejsce w Gdyni, gdzie 17 grudnia wojsko otworzyło ogień do robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybrzeże we krwi. Grudzień '70

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 18:14
Zapraszamy na rozmowę o proteście robotników, który zakończył się największą tragedią w powojennej historii Polski.
rozwiń zwiń