Rozpoczęła się wielka rewolucja w mediach publicznych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 17:00
Podpisem prezydenta Andrzeja Dudy pod tzw. małą ustawą medialną rozpoczęła się wielka zmiana w mediach publicznych.
Audio
  • Co dalej z mediami publicznymi? W jakim kierunku powinna iść ich reforma? (Debata dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W tej ustawie znalazł się zapis, że do 30 czerwca 2016 roku ma być przeprowadzona innego typu reforma i władze mediów publicznych będą sprawować osoby wyłonione przez Radę Mediów Narodowych.

Bogusław Chrabota zwrócił uwagę, że obecną ustawę oraz tzw. dużą ustawę medialną tworzą zarówno politycy, jaki i dziennikarze. - Rodzi się pytanie, czy dziennikarze są kompetentni do napisania ustawy - pyta gość radiowej Jedynki. Jego zdaniem mediom publicznym od dawna należała się reforma i dziwne, że nie podejmowały jej poprzednie ekipy rządzące. - Natomiast ten tryb podejmowania zmian i ta wizja mediów publicznych wydaje mi się nieco chybiona - przyznaje.

Czytaj także
media tv 1200 free.jpg

Tomasz Sygut wyjaśniał, że bolączką Telewizji Polskiej jest sposób finansowania oraz opinia, że telewizja publiczna jest pod wpływem polityków. - Jeżeli nadchodzi dobra zmiana, to ja chciałbym, żeby ona niosła odpowiedź na te dwie bolączki - mówi dziennikarz.

Janina Jankowska jest zdania, że dziennikarze nie powinni brać udziału w tworzeniu ustawy medialnej. Jest też krytyczna wobec sposobu jej procedowania. Uważa, że zapowiadana wymiana personalna w mediach jest błędem. - To wytworzy nowe konflikty i złą atmosferę w radiu i w telewizji - przewiduje publicystka. Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Goście: Janina Jankowska (publicystka od wielu lat związana z Polskim Radiem), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"), Tomasz Sygut (były szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej)

Data emisji: 7.01.2016

Godzina emisji: 16.26

ag/bch

Czytaj także

Marcin Kierwiński: protesty mogą być jedyną alternatywą

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 17:10
Będą masowe protesty uliczne, bo ludzie nie wytrzymują, a nie dlatego, że Platforma odgrywa w tym jakąś szczególną rolę - powiedział Marcin Kierwiński, odnosząc się do ujawnionego przez "Newsweeka" nagrania ze spotkania Grzegorza Schetyny z działaczami partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mała ustawa medialna została opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 06:50
Dziś wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, wygasają kadencje obecnych władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
rozwiń zwiń