Podatek od hipermarketów zagrozi sklepom osiedlowym?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 18:10
- Mówi się o podatku od hipermarketów, a dotknie on wszystkie przedsiębiorstwa handlowe - uważa posłanka PO Izabela Leszczyna.
Audio
  • Politycy dyskutują o podatku od hipermarketów (Debata dnia/Jedynka)
Co da podatek od handlu?
Co da podatek od handlu?Foto: Anthony Albright/Flickr/CC 2.0

Minister Paweł Szałamacha ogłosił, że podatek od hipermarketów będzie podatkiem progresywnym, naliczanym od obrotów. – To dobry krok w mojej ocenie, bo polskie prawo podatkowe nie spełniło pokładanych w nim nadziei. Zmniejszająca się baza podatkowa, kłopoty z VAT-em, problemy z interpretacjami dają nam wiele powodu do refleksji nad tym, jak powinien wyglądać podatek, który będzie poddawany bystrej analizie w kraju i poza granicami. Chcemy się dobrze przygotować, aby prawo nie sprzyjało omijaniu go – deklaruje Maks Kraczkowski, poseł PiS.

W ocenie posłanki PO podatek nie ma wspierać polskiego handlu, a umożliwić spełnienie obietnic wyborczych. - PiS rozpaczliwie szuka 50 mld. Nie da się tego zrobić bez zniszczenia polskiej gospodarki. PiS wycofał się z naliczania podatku od powierzchni, będzie od obrotu. Podobny podatek węgierski już dwukrotnie Trybunał Sprawiedliwości UE uznał za niezgodny z prawem. Nie może on być dedykowany tylko sieciom zagranicznym – mówi Izabela Leszczyna.

Paulina Hennig-Kloska zwraca uwagę, że ciężko dyskutować o podatku, o którym wciąż mało wiemy. - Mimo to przychody z tego podatku są już wpisane do budżetu. Przychody, które nie mają jeszcze podstawy prawnej. To rodzi duże zagrożenie fiskalne dla naszego kraju – podkreśla posłanka Nowoczesnej.

Czy podatkiem będą objęte sklepy osiedlowe? Czego uczy węgierski przykład? Czy obecne zmagania o wprowadzenie podatku to swoisty powrót do 20-lecia międzywojennego? Czy należy wprowadzać kolejny podatek przed zreformowaniem całego systemu podatkowego? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Goście: Maks Kraczkowski (poseł Prawa i Sprawiedliwości), Izabela Leszczyna (posłanka Platformy Obywatelskiej), Paulina Hennig-Kloska (posłanka Nowoczesnej), Tomasz Rzymkowski (poseł Kukiz'15), Mieczysław Kasprzak (poseł PSL)

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 16.25

gs/mc

Czytaj także

Rok 2015 w handlu wielkopowierzchniowym: podatek od hipermarketów, nowe partnerstwa i strategie biznesowe

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 20:20
Jakie wydarzenia elektryzowały branżę handlową w Polsce w 2015 roku? Jakie strategie przyjęły największe sieci handlowe działające w kraju? Czy detaliści obawiają się zmian w polskim prawie podatkowym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: wzrost gospodarczy 5,5 proc. jest możliwy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 10:00
Za 3-4 lata Polska powinna rozwijać się w tempie 5-5,5 proc. PKB rocznie, to jest możliwe - mówi w wywiadzie minister finansów Paweł Szałamacha. Szef MF przyznaje też, że jest przeciwnikiem kryterium powierzchniowego przy podatku od hipermarketów.
rozwiń zwiń