Po przeszczepie do końca życia trzeba brać specyfiki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 18:59
W tym roku z listy leków refundowanych zniknęły leki immunosupresyjne. Ministerstwo proponuje pacjentom zamienniki. Co na to pacjenci i specjaliści?
Audio
  • Pacjenci po transplantacjach chcą sprawdzonych leków, które nie znalazły się na liście leków refundowanych (Debata dnia/Jedynka)
Przeszczepy organów to zabiegi, w wielu przypadkach ratujące życie
Przeszczepy organów to zabiegi, w wielu przypadkach ratujące życie Foto: Glow Images

Znalezienie dawcy organów i szczęśliwe ich przeszczepienie to tylko połowa sukcesu. Potem zaczyna się walka. Polegająca w pewnym sensie na oszukaniu organizmu, by nie zorientował się, że ma w sobie organ obcy, by nie podjął z nim walki, by go nie odrzucił. Są leki, które jeśli tego nie gwarantują, to wspomagają proces trudnej asymilacji. Najczęściej ludzie po przeszczepach muszą je brać do końca życia.

Czytaj także
krystyna antoszkiewicz 1200 free
Czy Polacy są gotowi oddać narządy do przeszczepu po śmierci

Profesor Magdalena Durlik przyznaje, że można stosować genetyki lub zamienniki, ale pacjent musi przejść całą serię badań, bo nie zawsze ta sama substancja czynna działa tak samo. Poza tym nowoczesne leki są skuteczniejsze niż generyki, czyli leki, do których wygasły prawa patentowe. A co z lekami dla dzieci, których po przeszczepach jest w Polsce zaledwie kilkaset?

Doktor Robert Kucharski zwraca zaś uwagę, że pacjentów nie stać, aby kupić lek, który kosztował dotychczas 3,20 zł, a który znacznie podrożał. Kupuje się zazwyczaj kilka specyfików, bo terapia jest kombinowana. Poza tym leki różnią się np. gramaturą.

O tych specyfikach i o dostępie do nich mówiono w "Debacie dnia" radiowej Jedynki. Wyemitowano również wypowiedź wiceministra zdrowia odpowiedzialnego za politykę lekową - Krzysztofa Łandy.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Magdalena Durlik (internista, transplantolog, WUM), Robert Kucharski (lekarz, Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie", od pięciu lat żyje z przeszczepioną wątrobą)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 16.26

ag/mm
Czytaj także

Od noworocznych postanowień do efektu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 11:51
- Postanowienia powinny być w zgodzie z nami samymi i oparte na rozumieniu siebie, swoich potrzeb i swojego sposobu funkcjonowania. Nie powinno ich być za dużo na raz. Ważne też, żeby były one realistyczne - mówi Maria Rotkiel, psycholog terapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sprzęt od WOŚP ratuje życia. Tak jak mojemu dziecku"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 12:29
- Serduszka są na respiratorach, inkubatorach, sprzęcie do USG - mówi Joanna Bednarska, mama Fabiana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sok z malin i herbatka z lipy. To działa na przeziębienie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 12:50
- Chodzi o prawdziwy sok z malin, a nie jego aromat. Zawiera witaminę C oraz substancje napotne, które podnoszą temperaturę ciała - mówił w Jedynce dr hab. Józef Haczyński, specjalista chorób wewnętrznych.
rozwiń zwiń