Co dalej z polskim górnictwem?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 18:02
Bez porozumienia zakończyły się środowe rozmowy górniczych związków z zarządem Kompanii Węglowej.
Audio
Dojdzie do kompromisu?
Dojdzie do kompromisu? Foto: Pixabay

Po spotkaniu podano, że spółka nie wycofa się z ubiegłotygodniowej decyzji. Zarząd Kompanii wypowiedział zawarte w lipcu 2015 roku porozumienie ze związkami, które było dopełnieniem wcześniejszego, styczniowego porozumienia górników z rządem.

Stanowiło ono, że po przekazaniu kopalń do innego podmiotu (przekazanie 11 kopalń Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej ma nastąpić do 1 maja tego roku) będą obowiązywać dotychczasowe zasady wynagradzania do czasu podpisania nowego porozumienia zbiorowego, ale nie dłużej niż przez rok.

Ostro o decyzji spółki wypowiadają się związkowcy, którzy podkreślają, że "teraz piłka jest po stronie rządu". Górniczy związkowcy mają się spotkać z jego przedstawicielami w piątek w Warszawie.

Goście radiowej Jedynki próbowali odpowiedzieć między innymi na pytanie, jaka przyszłość stoi przed polskim górnictwem. Czy - ich zdaniem - jest szansa na rozwiązanie problemów na Śląsku? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Teresa Wójcik ("Gazeta Polska"), Marek Tatała (Forum Obywatelskiego Rozwoju), Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ "Solidarność")

Data emisji: 04.02.2016

Godzina emisji: 16.25

aj

Czytaj także

Kompania Węglowa rozmawia z inwestorami. Potrzebuje w sumie 2,2 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 15:54
Kompania Węglowa (KW) rozpoczęła rozmowy z inwestorami, zainteresowanymi zaangażowaniem się w Polską Grupę Górniczą (PGG), gdzie trafi 11 kopalń Kompanii.
rozwiń zwiń