Wiceprezes IPN: udostępnimy kolejne akta Kiszczaka - debata

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 17:47
- Ta sama procedura będzie zastosowana do wszystkich dokumentów, które zostały zabezpieczone przez prokuraturę - tłumaczył w Jedynce dr Paweł Ukielski.
Audio
  • IPN udostępnił akta TW "Bolka" (Debata dnia/Jedynka)
Wiceprezes IPN Paweł Ukielski
Wiceprezes IPN Paweł UkielskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej udostępnił dziennikarzom i historykom pakiet dokumentów dotyczących TW "Bolka", zabezpieczony w domu generała Czesława Kiszczaka. Jest w nim teczka personalna i teczka pracy z lat 1970-1976, gdzie znajduje się odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Są tam też doniesienia "Bolka" oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z nim.

Czytaj więcej
Akta_Instytut_Pamięci_Narodowej_IPN free 1200.jpg
Akta generała Kiszczaka

W domu wdowy po generale Kiszczaku przejęto w sumie sześć pakietów archiwaliów - rękopisów, maszynopisów i zdjęć. Wiceprezes IPN tłumaczył w Jedynce, że wszystkie te dokumenty zostaną opublikowane. - Gdy tylko prokuratura skończy oględziny kolejnego pakietu i przekaże go do zbiorów archiwalnych IPN, natychmiast zostaną one do tego zbioru włączone i będą udostępniane - powiedział Paweł Ukielski. Gość Jedynki podkreślił przy tym, że wszystko co robi IPN wynika z przepisów prawa.

Od lewej: Zbigniew Bujak, Paweł Ukielski i Cezary Gmyz w studiu Jedynki Od lewej: Zbigniew Bujak, Paweł Ukielski i Cezary Gmyz w studiu Jedynki

Z nagrania audycji można się dowiedzieć, co znajduje się wśród dokumentów dotyczących TW "Bolka" i co z nich może wynikać - jedną z osób, która do nich zajrzała był dziennikarz śledczy i gość Jedynki Cezary Gmyz. Sprawę komentował również jeden z byłych przywódców Solidarności Zbigniew Bujak.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Paweł Ukielski (wiceprez IPN), Cezary Gmyz (dziennikarz śledczy), Zbigniew Bujak (były przywódca Solidarności) 

Data emisji: 22.02.2016

Godzina emisji: 16.19

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cezary Gmyz o aktach TW "Bolka": to nie są fałszywki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 16:33
Naprawdę nie potrzeba grafologa, żeby stwierdzić, że jest to pismo odręczne Lecha Wałęsy - tak o udostępnionych przez IPN dokumentach mówił w radiowej Jedynce dziennikarz tygodnika "Do Rzeczy" i Telewizji Republika.
rozwiń zwiń