Czy "Historia Roja" ukazuje złożoność polskiej historii?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 19:00
- To trochę niesprawiedliwe, że od filmu fabularnego, na który czekaliśmy kilka lat, oczekujemy, że wypełni pełną lukę. Na pewno ma walor edukacyjny. Jerzy Zalewski zadał sobie trud, aby pokazać wiele akcji zbrojnych, to że były spektakularne, że zmieniał się ich charakter – ocenia Sylwia Krasnodębska.
Audio
  • Dyskusja o filmie "Historia Roja" i istocie przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych (Debata Jedynki)
  • Co "Historia Roja"mówi o dzisiejszej Polsce? (Temat dnia/Jedynka)
Od lewej: Wojciech Kolarski, Sylwia Krasnodębska, prof. Krzysztof Komorowski
Od lewej: Wojciech Kolarski, Sylwia Krasnodębska, prof. Krzysztof Komorowski Foto: Andrzej Jarocki

W ocenie Wojciecha Kolarskiego "Historię Roja" należy postrzegać jako część zjawiska. - Mamy do czynienia z autentycznym oddolnym ruchem, który można uznać za przejaw społeczeństwa obywatelskiego. To, co się dzieje wokół 1 marca, to oddolny ruch, fenomen. W ostatnich latach ta historia stała się ważna dla młodego pokolenia – podkreśla.  

Według profesora Krzysztofa Komorowskiego kluczowe pytanie zarówno w rozmowie o filmie, jak i o Żołnierzach Wyklętych powinno brzmieć: czym był rok 1945 dla Polski. - Zwycięstwem? Czy to była klęską sprawy polskiej?  - dopytuje prof. Komorowski. Jego zdaniem brak odpowiedzi na to pytanie może powodować rozdwojenie jaźni u młodych ludzi. - Jeśli to było zwycięstwo, to po co była ta walka? - podsumowuje, przypominając, że "Historia Roja" ukazuje tylko mikrocząstkę konspiracji niepodległościowej.

Czy i jak należy mówić o postaciach kontrowersyjnych wśród Żołnierzy Wyklętych? Jak powinniśmy uczyć o polskiej współczesnej historii? Czy "Historia Roja" na nowo zapoczątkuje dyskusję o polskim romantyzmie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: prof. Krzysztof Komorowski (historyk wojskowości z Wojskowej Akademii Technicznej, członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa), Wojciech Kolarski(podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta), Sylwia Krasnodębska (Gazeta Polska Codziennie)

Data emisji: 7.03.2016

Godzina emisji: 16.25

gs/mm

Czytaj także

Dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych. "W więzieniu UB straciłem całe zdrowie"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 21:00
1 marca po raz szósty obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: Żołnierze Wyklęci są fundamentem niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 21:11
Żołnierze antykomunistycznego podziemia stali po stronie wolnej Polski i nigdy się nie poddali - powiedział Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy fabularny film ukazujący losy Żołnierzy Wyklętych. "Historia Roja" w kinach

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 12:29
Jak mówił reżyser Jerzy Zalewski, ten film w większości opowiada prawdziwe wydarzenia i jest "metaforycznym obrazem tamtego pokolenia".
rozwiń zwiń