Kryzys migracyjny. "Unia Europejska nie zdała egzaminu z zasad solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 19:40
Jak będzie wyglądała współpraca Unii Europejskiej z Turcją w związku z kryzysem migracyjnym? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście "Debaty Jedynki".
Audio
  • Małgorzata Gosiewska, Marek Krząkała i Michał Stasiński o kryzysie migracyjnym i ustaleniach Unii Europejskiej z Turcją (Debata Jedynki)
  • Jak Unia starała się rozwiązać problem uchodźców? (Temat dnia/Jedynka)
Od lewej: Michał Stasiński, Małgorzata Gosiewska i Marek Krząkała w studiu radiowej Jedynki
Od lewej: Michał Stasiński, Małgorzata Gosiewska i Marek Krząkała w studiu radiowej JedynkiFoto: Polskie Radio

Małgorzata Gosiewska (PiS) mówiła, że Unia Europejska jest bardzo spóźniona ze swoimi działaniami, a po drodze popełniła wiele błędów. - Nie można krajów zmuszać do przyjmowania kolejnych kwot uchodźców, a migrantów zmuszać do osiedlania na określonym terenie - tłumaczyła.

Jak mówiła gość Jedynki, UE zawsze szczyciła się takimi wartościami jak wolność, a tę wolność w sposób brutalny w kontekście uchodźców próbowano przez wiele miesięcy ograniczać.

Serwis specjalny
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Marek Krząkała (PO) stwierdził z kolei, że Unia nie zdała egzaminu z zasad solidarności i odpowiedzialności. Polityk podkreślił, że problem migracyjny przerósł wszystkich. - Gdyby na samym początku Grecy i Włosi wywiązywali się z rejestracji uchodźców, to nie byłoby fali migracji do dalszych części Europy - wyjaśnił polityk.

Michał Stasiński (Nowoczesna) mówił natomiast, że Unia Europejska wchodząc w tak bliską relację z Turcją ponosi bardzo duże ryzyko. Dodał, że w tym momencie zwyciężył pragmatyzm nad przywiązaniem do idei jakimi UE się kieruje. - Widzimy w co gra Turcja, mówiąc: "Zrobimy dla was coś, ale w zamian oczekujemy bardzo dużo" - zaznaczył Michał Stasiński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Małgorzata Gosiewska (PiS), Marek Krząkała (PO) i Michał Stasiński (Nowoczesna)

Data emisji: 08.03.2016

Godzina emisji: 17.30

mr/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt UE-Turcja ws. migrantów. ONZ ma wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 16:53
Organizacja Narodów Zjednoczonych zastanawia się czy wstępne porozumienie Unii Europejskiej z Turcją nie narusza prawa międzynarodowego.
rozwiń zwiń