Czy islam jest groźny dla Europy?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 21:00
Goście "Debaty Jedynki" dyskutowali o tym, czy islamscy imigranci przybywający do Europy stanowią zagrożenie dla Starego Kontynentu.
Audio
  • Czy islam jest zagrożeniem dla Europy? (Debata Jedynki)
  • Fragment wystąpienia Viktora Orbana w węgierskim parlamencie 28.02.2016 (Temat dnia//Debata Jedynki)
Uchodźcy i imigranci czekają w deszczu na kawę i herbata  obozie dla uchodźców w Idomeni, Grecja
Uchodźcy i imigranci czekają w deszczu na kawę i herbata obozie dla uchodźców w Idomeni, Grecja Foto: PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS

- Nie widzę takiego zagrożenia. Religie z zasady nie są groźne. Stają się, jeśli są wykorzystywane jako narzędzie polityczne. To dotyczy każdej religii, także chrześcijaństwa czy buddyzmu. Islam bywa tak wykorzystywany, ale są szerokie masy muzułmanów, które podkreślają, że zależy im na pokoju. Ekstremizm religijny zawsze jest niebezpieczny – ocenił dr hab. Piotr Balcerowicz.

- Tym, co zawsze mnie przestrasza w islamie, jest jego podział na dom pokoju i dom wojny. Co znaczy dla muzułmanina żyjącego islamem fundamentalnym, że pokój będzie wtedy, kiedy islam zatriumfuje – mówił Kazimierz Gajowy, odwołując się do swoich blisko 30 lat przeżytych na Bliskim Wschodzie, gdzie jako chrześcijanin był w państwach muzułmańskich traktowany jak obywatel drugiej kategorii.

W ocenie Dariusza Rosiaka zagrożeniem dla Europy może być ona sama. Jednocześnie zaznaczył, że istnieje zasadnicza różnica między fundamentalizmem katolickim a islamskim. - Nie ma obecnie ruchów chrześcijańskich, które zabijałyby za wiarę. Fundamentalny katolicyzm i fundamentalny islam to nie są zjawiska podobne. Fundamentalni katolicy palą kina, podpalają kliniki aborcyjne, ale nie mordują dziesiątków i tysięcy ludzi – przypomniał dziennikarz Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia, przyznając, że zagrożeniem dla Europy mogą być emigranci, których kraje europejskie nie potrafią zasymilować, którzy bezrobotni żyją na marginesie społeczeństw, przez co z frustracji zwracają się w stronę fundamentalnego islamu.

Zapraszamy do wysłuchania burzliwej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: dr hab. Piotr Balcerowicz (orientalista, filozof, kulturoznawca), Kazimierz Gajowy (prezes Fundacji Fenicja im. św. Szarbela), Dariusz Rosiak (publicysta Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia)

Data emisji: 09.03.2016

Godzina emisji: 17.26

gs/mc