Belgia po zamachach. "Toczy się wojna"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 20:00
Ponad 30 zabitych i ok. 200 rannych - to wstępny bilans ataków terrorystycznych na stolicę Belgii, Brukselę. - Przez najbliższe dni najprawdopodobniej będzie utrzymany najwyższy poziom zagrożenia - mówi Beata Płomecka, korespondentka w Brukseli.
Audio
  • Zamachy w Belgii - czy Europa jest w stanie powstrzymać islamskich terrorystów? (Debata Jedynki)
Okolice brukselskiego dworca centralnego kontrolowane przez belgijskie wojsko
Okolice brukselskiego dworca centralnego kontrolowane przez belgijskie wojskoFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Dr hab. Romuald Szeremietiew podczas "Debaty Jedynki" podkreślał, że celem Państwa Islamskiego, które przyznało się do zamachów, jest złamanie woli oporu Europejczyków. - Musimy mieć świadomość tego, że toczy się wojna. Nie biorą w niej wprawdzie udziału dywizje pancerne, ale agresor stosuje bardzo skuteczne środki, bo może przeniknąć na atakowany teren - wyjaśniał.

Czytaj dalej
epa05225466.jpg
Państwo Islamskie grozi kolejnymi zamachami

Z kolei były oficer jednostki GROM, podpułkownik rezerwy Andrzej Kruczyński, zauważył, że przed tego rodzaju działaniami wroga bardzo trudno jest się bronić. - Mamy mnóstwo inwestycji w bezpieczeństwo, policja i służby się jednak nie sprawdziły. Pamiętajmy o jednym - to zamachowiec wybiera porę, miejsce i sposób ataku, a przygotowania trwają miesiącami.

Ryszard Czarnecki podkreślił natomiast, że zagrożenie terroryzmem pojawiło się w Europie wraz z coraz większym napływem ludności z krajów arabskich. - Populacja muzułmańska jest coraz większa, w 2030 roku muzułmanie będą stanowić ponad połowę mieszkańców stolicy Unii Europejskiej. Jeżeli nawet 95 proc. tych ludzi ciężko pracuje, zarabiając na chleb, to w tej społeczności zawsze znajdą się jacyś ludzie, którzy uwierzą w dżihad - mówił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Czy zamachy ostatecznie zdestabilizują Europę? Z jakiego powodu kontynent boryka się z kryzysem przywództwa? Czy Polska jest bezpieczna? Jaką rolę w walce z terrorystami odgrywa Rosja? Jak zapobiegać terroryzmowi i dlaczego belgijskie służby zawiodły? O tym dyskutowali goście Jedynki.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski, Jarosław Kociszewski

Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia z Brukseli), Ryszard Czarnecki (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, PiS), podpułkownik rezerwy Andrzej Kruczyński (były oficer jednostki GROM), dr hab. Romuald Szeremietiew (były wiceminister obrony narodowej)

Data emisji: 22.03.2016

Godzina emisji: 17.10

mg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamachy w Brukseli. Zwolennicy Państwa Islamskiego: muzułmanie mają teraz państwo, które ich broni

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 13:54
Zwolennicy Państwa Islamskiego (IS) wyrażali we wtorek radość w mediach społecznościowych z ataków terrorystycznych w Brukseli - podała agencja Reutera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachy w Brukseli. Ryszard Czarnecki: miasto jest sparaliżowane

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 16:26
- Paraliż miasta jest w jakimś sensie sukcesem terrorystów, bo oni pokazują, że mogą grać na nosie Europie, nie tylko Królestwu Belgii - stwierdził wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 18:05
"Czarne dni są odwetem za agresję wymierzoną w organizację" - tak zwane Państwo Islamskie wydało oświadczenie, w którym wzięło na siebie odpowiedzialność na ataki w Brukseli.
rozwiń zwiń