Stosunki polsko-amerykańskie. "Zapomnieliśmy o wartościach"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 20:00
- Wszyscy członkowie NATO mają równe gwarancje bezpieczeństwa, a nasi politycy ciągle naciskają na Stany Zjednoczone i żądają dodatkowych gwarancji. To wywołuje niezadowolenie - mówił Longin Pastusiak.
Audio
  • Stosunki polsko-amerykańskie. "Zapomnieliśmy o wartościach" (Debata Jedynki)
  • Rola USA w polskiej polityce zagranicznej - zebrała Dorota Świerczyńska (Temat dnia/Jedynka)
  • Prezydent Andrzej Duda w USA - relacja Tomasza Majki (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki (od lewej): Longin Pastusiak, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas iBohdan Szklarski
Goście "Debaty Jedynki" (od lewej): Longin Pastusiak, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas iBohdan SzklarskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas jest z kolei zdania, że dzisiejsze rozmieszczenie baz NATO w Europie ma uzasadnienie jedynie historyczne. - Zachodnie landy Niemiec są bardzo daleko od rzeczywistych stref zagrożenia. Potrzebna jest obecność wojskowa w Polsce i innych krajach wschodniej flanki - stwierdził.

Prof. Longin Pastusiak jest przekonany, że Amerykanienie nie zgodzą się na "stałe bazy w Polsce", choć nasi politycy się takiej obecności domagają. - W polityce są traktaty, które definiują co kto musi i jest taka sfera działań, która mieści się pod czasownikiem "może". Przez ostatnie 3-4 miesiące, za tej władzy, powiedzmy wprost, szalenie ograniczyliśmy to pole działania, w którym nasz sojusznik najbliższy - Stany Zjednoczone - ma chęć zrobienia czegoś więcej, niż musi - dodał prof. Bohdan Szklarski. Amerykanista podkreślił, że "wspólnota obronna, to jednocześnie wspólnota wartości, a my o nich zapomnieliśmy". - Wysłaliśmy sygnały, że wspólnota interesów tak, ale wspólnota wartości niekoniecznie - powiedział i wyjaśnił, że chodzi o przynależne liberalnej demokracji: trójpodział władzy, niezawisłość sądów, wolne media i poszanowanie opozycji. - Z praktyki naszej demokracji wyciągamy w tej chwili słowo "liberalny", pozostaje demokracja jako technika dochodzenia do władzy i jej sprawowania, co nie zgadza się z amerykańskim rozumieniem demokracji - mówił prof. Szklarski.

Podobnego zdania jest prof. Pastusiak, który uważa iż szczególnie Amerykanów niepokoi naruszenie zasady trójpodziału władzy w Polsce. - Dlatego te liczne wizyty amerykańskie tutaj i rozmowy, które prowadzili. Dlatego też atmosfera w stosunkach dwustronnych nie jest dziś dobra, ale mam nadzieję, że się poprawi - wyjaśnił były marszałek Senatu. 

Goście "Debaty Jedynki" komentowali także szum wokół niedoszłego spotkania Duda-Obama podczas Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego oraz oceniali, jakie znaczenie dla stosunków polsko-amerykańskich może mieć wygrana Hilary Clinton bądź Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Longin Pastusiak (polityk, historyk, politolog, były marszałek Senatu), Bohdan Szklarski (politolog, amerykanista), Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (politolog, dyplomata)

Data emisji: 30.03.2016

Godzina emisji: 17.23

asz

Czytaj także

89 lat temu 5,5 mln Polaków podpisało specjalne życzenia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 19:53
Były to życzenia z okazji 150-lecia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych. Księgi z podpisami trafiły do Biblioteki Kongresu. Tomy zostały niedawno odnalezione, a w czwartek rozpoczął się proces digitalizacji zbiorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: Rosja dąży do nowej zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 21:34
W opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji Reuters prezydent RP Andrzej Duda zarzucił Rosji, że dąży do nowej zimnej wojny poprzez działania na Ukrainie i w Syrii oraz zadeklarował gotowość Polski do wsparcia wysiłków NATO na rzecz zwalczania Państwa Islamskiego.
rozwiń zwiń