Po spotkaniu liderów partii. "Ma ono ma ogromne znaczenie"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 19:00
Marszałek Sejmu zaprosił na spotkanie przedstawicieli partii reprezentowanych w parlamencie: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL i ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem. Co udało się politykom osiągnąć?
Audio
  • Po spotkaniu liderów partii. "Ma ono ma ogromne znaczenie" (Debata Jedynki)
Od lewej: Łukasz Abgarowicz (PO) i Jan Maria Jackowski (PiS), w debacie uczestniczył także z sejmowego studia Marek Jakubiak (Kukis15)
Od lewej: Łukasz Abgarowicz (PO) i Jan Maria Jackowski (PiS), w debacie uczestniczył także z sejmowego studia Marek Jakubiak (Kukis'15)

Senator PiS Jan Maria Jackowski podkreśla przełomowy charakter czwartkowego spotkania. - Ustalono, że będzie kalendarz dalszych spotkań, w toku których będzie być może rozpatrywana nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która by odnosiła się do zaleceń Komisji Weneckiej. Być może odniesie się również do ewentualnych zmian w konstytucji, bo chyba wszystkie strony sporu politycznego dostrzegają mankamenty obecnej ustawy zasadniczej w działaniu trybunału – ocenia Jan Maria Jackowski. Jego zdaniem coraz większa część opozycji dostrzega, że pójście "na ostro" w tym konflikcie do niczego nie prowadzi.

Czytaj i słuchaj także >>
beata szydło  1200 jedynka.jpg
Beata Szydło: nikt nie zmusi mnie do tego, żebym łamała konstytucję

Wagę spotkania podkreśla również Łukasz Abgarowicz, były senator PO. - Uważam, że to spotkanie ma ogromne znaczenie. Pan Kaczyński przez wiele lat odmawiał spotkań z przeciwnikami politycznymi. Przypomnę, że bojkotował rozmowy w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Uważam, że to jest jakiś przełom, bo się zaczyna rozmowa. Jak nie ma rozmowy, to nie ma mowy o dialogu i dochodzeniu do konkluzji – mówi gość "Debaty Jedynki". Jak przyznaje także jego partia dostrzega mankamenty konstytucji, ale w jego ocenie nie należy decydować się na zmiany dokumentu w warunkach gorącego sporu politycznego. - Wtedy nie doprowadza się do poprawy państwa. Polska racja stanu jest dla nas niezwykle ważna – deklaruje Łukasz Abgarowicz.

Jak przyznaje poseł Marek Jakubiak, Kukiz’15 jest już zmęczony sprawą trybunału. - Bardzo się cieszę, jak były senator PO mówi o polskiej racji stanu, ale polska racja stanu nie może polegać na wszczynaniu działań przeciwko Polsce. Jeżeli mówić o polskiej racji stanu, to powinniśmy Polski bronić na zewnątrz, a kłócić się w Sejmie. Jeżeli są takie spotkania jak dzisiaj, to ja jestem zwolennikiem rozmawiania. Od 1,5 miesiąca leży na stole nasza propozycja. Dziś już wiemy, że będzie rozpatrywana, trafiła do komisji. Wiadomo, że potrzebna jest zmiana konstytucji - podkreśla poseł Kukiz’15.

Jakim zmianom powinien być poddany Senat? Dlaczego należy zmienić konstytucję? Dlaczego konieczna jest zmiana frekwencji dotyczącej referendum? Ustawa o handlu ziemią jest niekonstytucyjna? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Łukasz Abgarowicz (były senator PO), Jan Maria Jackowski (senator PiS), Marek Jakubiak (poseł Kukiz'15)

Data emisji: 31.03.2016

Godzina emisji: 17.24

gs/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Porozumienie coraz bliżej? Spór wokół Trybunału

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 13:45
Politycy szukają rozwiązania patowej sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Wszyscy chcą porozumienia - zapewniali goście magazynu "W samo południe".
rozwiń zwiń