Wrócą karty rowerowe? "Propozycja spóźniona"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 19:08
Pomysł przywrócenia obowiązkowych kart rowerowych w jednych środowiskach wzbudził aprobatę, w innych sprzeciw. O wadach i zaletach tego rozwiązania mówili goście "Debaty Jedynki".
Audio
  • Dyskusja o pomyśle przywrócenia kart rowerowych i bezpieczeństwie na drogach (Debata Jedynki)
  • Uprawnienia podniosą bezpieczeństwo? Sprawdzała Dorota Świerczyńska (Temat dnia/Jedynka)
Wrócą karty rowerowe? Propozycja spóźniona
Foto: pixabay.com/domena publiczna

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że resort infrastruktury planuje wprowadzenie obowiązkowych kart rowerowych. Jak pisze "DGP", propozycja zmian jest jedną z rekomendacji, jaka pojawiła się w Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; w najbliższym czasie rząd ma przyjąć ten program - jeśli tak się stanie, prace nad konkretnymi zmianami rozpocznie resort infrastruktury. Według wstępnych planów, jazda rowerem bez ważnej karty ma być traktowana jako wykroczenie, choć jeszcze nie wiadomo, jaka groziłaby za to kara.

W odpowiedzi Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wydało komunikat, którym informuje, że resort "analizuje pakiet kompleksowych rozwiązań, które mają pozwolić na zmniejszenie liczby wypadków z udziałem rowerzystów. Wprowadzenie wymogu posiadania karty rowerowej dla osób nie mających prawa jazdy jest jedną z takich koncepcji, która ma zagwarantować zwiększenie znajomości przepisów ruchu drogowego wśród tej grupy użytkowników dróg, a tym samym przyczynić się do poprawy jej bezpieczeństwa."

Skąd właściwie wiedzę o przepisach czerpią rowerzyści? O statystykach wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, problemie z przestrzeganiem prawa przez kierowców oraz grupie, której obowiązek posiadania karty rowerowej w rzeczywistości by dotyczył, dyskutowali goście Jedynki.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Jerzy Polaczek (sejmowa Komisja Infrastruktury, PiS, b. minister transportu), mł. ins. Marek Konkolewski (KG Policji), Marcin Hyła (prezes Stowarzyszenia Miasta dla rowerów)

Data emisji: 8.04.2016

Godzina emisji: 17.25

asz/tj


Czytaj także

500 km na rowerach przez piekło etiopskiej pustyni

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 14:10
Magdalena Mokrzan i Marcin Korzonek przez 40 dni podróżowali rowerami po Etiopii. Ich trasa przez 500 km wiodła przez pustynię Danakil, nazywaną piekłem na Ziemi.
rozwiń zwiń