"Pomysł Lecha Kaczyńskiego na Polskę nie zginął"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 18:59
- Jego dzieło trzeba podjąć. Tych, którzy zginęli, trzeba spróbować zastąpić - mówił w debacie Jedynki poświęconej katastrofie smoleńskiej Jacek Sasin, były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Audio
  • Magdalena Merta, Anita Gargas i Jacek Sasin o katastrofie smoleńskiej (Smoleńsk 2010 - 2016. Droga do prawdy/Jedynka)
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Foto: PAP/Jacek Turczyk

Gość Jedynki przyznał, że trudno zastąpić takiego męża stanu jakim był Lech Kaczyński. - Trzeba jednak próbę podjąć i iść uporczywie do celu, który on sobie wyznaczył: Polskę wreszcie w pełni suwerenną, sprawiedliwą i solidarną - dodał poseł PiS. 

Dziennikarka Anita Gargas tłumaczyła, że z niedowierzaniem przyjęła informacje, jakoby polski Air Force One miał rozbić się przy podchodzeniu do lądowania. - Nie wierzę do dzisiaj. Dlatego jako dziennikarz śledczy będę robiła wszystko, aby szukać odpowiedzi na pytania, które już wtedy wisiały w powietrzu. Cieszę się, że po tylu latach nie udało się wrzucić najwybitniejszych przedstawicieli naszego państwa w niebyt i niepamięć, jaką wtedy budowano. Już wtedy, 10 kwietnia, było dla mnie oczywiste, że dla ludzi, którzy byli na pokładzie tupolewa, nawet jeśli miałoby to dla mnie oznaczać pracę do końca życia, będę śledzić każdy wątek katastrofy i próbować go wyjaśnić - powiedziała autorka filmów dokumentalnych "Anatomia upadku".

Debata "Smoleńsk 2010 - 2016. Droga do prawdy"


Natomiast Magdalena Merta zauważyła, że polskie władze nie zdały egzaminu po katastrofie w Smoleńsku. - Jeśli chodzi o kondycję państwa polskiego pod poprzednimi rządami, to wyręczył nas minister Sienkiewicz, stawiając bardzo celną diagnozę - powiedziała. Wdowa po wiceministrze Tomaszu Mercie, który zginął w katastrofie smoleńskiej, wierzy w to, że dzisiaj Polska jest inna, a jej instytucje skutecznie wyjaśnią przyczyny katastrofy.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej debaty.

***

Tytuł audycji: "Smoleńsk 2010 - 2016. Droga do prawdy"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Magdalena Merta (biuro edukacji publicznej IPN), Anita Gargas (dziennikarka, TV Republika), Jacek Sasin (poseł PiS, były zastepca szefsa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego)

Data emisji: 10.04.2016

Godzina emisji: 17.35

tj/mc

Czytaj także

Anita Gargas: przesłanie filmu "Anatomia upadku 2" nadal aktualne

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 08:00
- Film został zrealizowany dwa lata temu, ale wciąż jest aktualny, w tym wszelkie nasze ustalenia oraz pytania, które stawiamy - mówiła w "Sygnałach dnia" dziennikarka śledcza.
rozwiń zwiń