Otyłość - pandemia, którą sami sobie fundujemy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 18:59
- Przyczyną problemu otyłości jest przede wszystkim to, że cały czas mamy dodatni bilans energetyczny, czyli za dużo spożywamy, a za mało wydatkujemy - mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia.
Audio
  • Otyłość - pandemia, którą sami sobie fundujemy (Debata dnia/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Eksperci mówią, że mamy do czynienia z pandemią otyłości. Już 62 procent mężczyzn w Polsce ma nadmierną masę ciała. U kobiet odsetek ten wynosi 49 procent. Winne temu jest m.in. spożywanie śmieciowej żywności. - Jest ona tańsza, ale i mniej zdrowa. Cały czas panuje takie przekonanie, że musimy kupować tę tańszą żywność, bo na taką nas stać. Tylko, że często musimy jej zjeść więcej, żeby zaspokoić nasze zapotrzebowanie czy uczucie sytości. Porównajmy choćby pełnoziarnisty chleb i pieczywo białe - tłumaczy Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

W dyskusji na temat zmiany nawyków żywieniowych i roli aktywności fizycznej w walce z otyłością wzięli również udział: ekodietetyk Monika Dziemidowicz oraz dr Janusz Dobosz z Akademii Wychowania Fizycznego.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Hanna Stolińska-Fiedorowicz (Instytut Żywności i Żywienia), Monika Dziemidowicz (ekodietetyk), dr Janusz Dobosz (AWF)

Data emisji: 11.04.2016

Godzina emisji: 17.24

pg/mc

Czytaj także

Tego za dużo, tego za mało. Lista grzechów żywieniowych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 12:03
Coraz więcej Polaków cierpi na nadwagę i otyłość. W męskiej populacji odsetek ten wynosi aż 61 procent, a w żeńskiej - 49 proc. - Mówiąc w największym uproszczeniu, nie spalamy tego, co zjadamy - mówi dietetyk Joanna Neuhoff-Murawska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dzieci tyją w zastraszającym tempie. "Najgorzej w województwie mazowieckim"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 13:28
Jak wyjaśniła prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia, do niedawna problem otyłości wśród dzieci był niewielki. Szybko zaczęliśmy jednak doganiać kraje zachodnie.
rozwiń zwiń