X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znaczenie ślubów jasnogórskich w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 18:52
3 maja to nie tylko święto upamiętniające konstytucję z 1791 roku, ale też święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ustanowione na prośbę polskich biskupów z roku 1918 przez papieża Benedykta XV.
Audio
  • Znaczenie ślubów jasnogórskich w historii Polski (Debata Jedynki)
Prymas Polski Stefan Wyszyński na zdjęciu archiwalnym z 1956 roku
Prymas Polski Stefan Wyszyński na zdjęciu archiwalnym z 1956 rokuFoto: PAP/CAF

To drugie święto odsyła do czasów, gdy Polska niemal w całości była opanowana przesz Szwedów i Rosjan, a szukający ratunku w opatrzności bożej król Jan II Kazimierz Waza złożył w katedrze lwowskiej w 1656 roku śluby, w których oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej nazwanej przez niego Królową Korony Polskiej.

W 300 lat później do tych ślubów odwoływał się uwięziony przez komunistów w Komańczy prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Uroczystość na Jasnej Górze bez jego udziału zgromadziła niemal milion wiernych. Śluby jasnogórskie odnawiano następnie w roku 1966, w rocznicę 1000-lecia Chrztu Polski, w roku 2006 i w 2016, w roku obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski.Od wieków Polacy żyją w przeświadczeniu, że są drugim narodem wybranym, a ich relacje z Bogiem, synem bożym i jego matką mają szczególny charakter. Czy mają ku temu podstawy?

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Janusz Kotański (poeta, historyk), Paweł Zuchniewicz (dziennikarz, autor książek poświęconych Janowi Pawłowi II i Stefanowi Wyszyńskiemu) Rafał Porzeziński (dziennikarz, dyr. Programu Pierwszego Polskiego Radia)

Data emisji: 3.05.2016

Godzina emisji: 17.27

tj/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Ich współczesne znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 15:11
Tekst historycznego ślubowania, jak i nawet samo to wydarzenie, wciąż pozostają bliżej nieznane, a przez niektórych zapomniane i niedoceniane.
rozwiń zwiń