Czy Polacy chcą się angażować w działalność obywatelską?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 20:00
- Potencjał społecznikowski mamy. Uważamy, że możemy mieć wpływ na sprawy lokalne. Zauważalna jest otwartość na lokalne potrzeby, ale brakuje zaangażowania, przekucia tego na aktywność – uważa Piotr Zbieranek z Kongresu Obywatelskiego.
Audio
  • Polska droga do społeczeństwa obywatelskiego (Temat dnia/Jedynka)
  • Jak rozwijać potencjał wspólnot lokalnych? (Debata Jedynki)
Sylwia Chojnacka-Tuzimek i Andrzej Pietrucha, Piotr Zbieranek uczestniczył w Debacie Jedynki ze studia Polskiego Radia w Gdańsku
Sylwia Chojnacka-Tuzimek i Andrzej Pietrucha, Piotr Zbieranek uczestniczył w "Debacie Jedynki" ze studia Polskiego Radia w GdańskuFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Jak wyjaśnia, debaty organizowane przez Kongres Obywatelski mają na celu to zmienić. - Poruszają one różne sprawy, ale mają pomagać w zrobieniu tego pierwszego kroku – mówi gość "Debaty Jedynki". Jak dodaje może to być zarówno zaangażowanie się w posprzątanie podwórka, jak i działalność w projektach, które mogą być finansowane z budżetów obywatelskich.

Czytaj i słuchaj także >>
wolontariat 1200.jpg
Zmiany w prawie dotyczącym stowarzyszeń i fundacji

Andrzej Pietrucha zwrócił uwagę, że większość Polaków deklaruje, że warto angażować się w działalność społeczną i blisko 2/3 naszych rodaków wspiera finansowo organizacje. - Problemem jest fakt, że często jest to pomoc "akcyjna", jednorazowa – przyznaje. Dla organizacji wielkie znaczenie ma stałe wsparcie, dzięki któremu mogą zaplanować swój budżet.

Sylwia Chojnacka-Tuzimek, bibliotekarka z Białobrzegów, podkreśla, że w ludziach jest ogromna potrzeba działania. - Widać to w każdej grupie społecznej. Problem jest w tym, aby wydobyć potencjał z tych ludzi. Pomysły były i są – przekonuje, dodając, że problemem jest brak miejsca, gdzie np. młodzież mogłaby się spotykać i organizować działalność.

Na co organizacje mogą wydać pieniądze? Na czym projekt "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" skupia się w tym roku? Jakie są największe bolączki społeczeństwa obywatelskiego w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Sylwia Chojnacka-Tuzimek (bibliotekarka z Białobrzegów), Andrzej Pietrucha (ekspert i współpracownik Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich), Piotr Zbieranek (Instytut Badan nad Gospodarką Rynkową, Kongres Obywatelski)

Data emisji: 20.05.2016

Godzina emisji: 17.26

gs/mc

Czytaj także

"Zmniejszyć bariery krępujące organizacje pozarządowe"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 17:08
- Naszym celem jest poszerzanie enklaw obywatelskości w miejscach, gdzie społeczeństwo obywatelskie wyraża się najciekawszymi pomysłami - mówił Wojciech Kaczmarczyk, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsze to dowód słabości demokracji, czy wręcz przeciwnie?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 18:40
Czeka nas sobota pod znakiem demonstracji. Na ulicę wyjdą sympatycy Komitetu Obrony Demokracji i opozycji. Ulicami stolicy przejdą także zwolennicy suwerennej Polski oraz środowiska katolickie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audyty, ratingi, oceny - informacja czy publicystyka?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 20:25
PiS chwali, opozycja gani. Dziś Rada Ministrów i Platforma Obywatelska przedstawiły swoje podsumowania półrocznych dokonań ekipy Beaty Szydło. Z kolei w ubiegłą środę partia rządząca zaprezentowała audyt rządów PO-PSL. Wiele emocji wzbudziła też ocena agencji Moody's.
rozwiń zwiń