X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy relacje Polski z Unią Europejską będą się zmieniać?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 20:00
W relacje Polski z Unia Europejską wkrada się nerwowość, napięcie, a także, jak uważa coraz więcej ekspertów, niezrozumienie. Czy to niezrozumienie postaw czy argumentów?
Audio
  • Czy relacje Polski z Unią Europejską będą się zmieniać? (Debata Jedynki)
  • Co z opinią Komisji Europejskiej o praworządności w Polsce? (Temat dnia/Jedynka)
Od lewej: dr Piotr Bajda, dr Małgorzata Bonikowska, dr hab. Tomasz Słomka oraz prowadząca audycję Zuzanna Dąbrowska
Od lewej: dr Piotr Bajda, dr Małgorzata Bonikowska, dr hab. Tomasz Słomka oraz prowadząca audycję Zuzanna DąbrowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- To wszystko, co się dzieje między Polską a Unią Europejską, jest bardzo niefortunne, bo ważna jest szersza perspektywa. Z niej patrząc skoro Polska jest członkiem Unii, to my i Unia to to samo. To my współtworzymy projekt Wspólnoty Europejskiej. Jeśli mamy do niego zastrzeżenia, możemy go zmieniać. Przekonywać inne państwa do naszej wizji przyszłości UE. Natomiast budowane percepcji wśród Polaków i innych krajów członkowskich, że Polska jest w kontrze do Unii jest nie tylko niefortunne, ale też kompletnie nieopłacalne dla Polski. Wydaje mi się, że rząd PiS też tego nie chciał - mówi dr Małgorzata Bonikowska.


Słuchaj także >>>
czarnecki-ryszard_1200.jpg
Ryszard Czarnecki o "ultimatum" KE: mamy do czynienia z blefem

Dr Piotr Bajda uważa, że obecna dyskusja jest także sporem o to, jaką rolę Polska chce odgrywać na arenie międzynarodowej, o to jaką rolę się Polsce przypisuje. - Do tej pory Polska była państwem, które potrafiła przyjmować sugestie czy propozycje płynące z głównego nurtu europejskiego. Obecnie postawiła tamę. Wydaje mi się, że to jest element, który był początkiem konfliktu, teraz przeniósł się na bardziej emocjonalne poziomy - ocenia.

Dr hab. Tomasz Słomka zwraca uwagę, że przystępując do UE zobowiązaliśmy się do poszanowanie idei, zasad i reguł, które tam panują.  - Trudno powoływać się na suwerena, że to on decyduje o naszych sprawach, jeśli ten suweren 7 i 8 czerwca 2003 zdecydował o przyjęciu traktatu akcesyjnego z całym zasobem wartości UE. Konstytucja, też przyjęta w referendum mówi o tym, że Polska przestrzega wiążącego ją prawa europejskiego - przypomina gość Zuzanny Dąbrowskiej.

Jaka przyszłość czeka EU? Czy Polskę mogą czekać sankcje? Jak się może zmienić pozycja Polski w zmieniającej się sytuacji globalnej? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: dr Piotr Bajda (Instytut Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i Ośrodka THINKTANK), dr hab. Tomasz Słomka (Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 23.05.2016

Godzina emisji: 17.24

gs/mp


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór wokół TK. Sekretarz Rady Europy i wiceszef Komisji Europejskiej w Warszawie. Polscy politycy komentują

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 21:30
Thorbjorn Jagland oraz Frans Timmermans stwierdzili między innymi, że punktem wyjścia dla dialogu politycznego w Polsce musi być poszanowanie dla wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń