X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

NATO, Polska, Rosja - polityka bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 18:55
- To, co robi Rosja nie jest tylko zmianą pogody, ale zmianą klimatu. Musimy przyzwyczaić się do tego, że będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją dłużej - mówił w "Debacie Jedynki" były wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek.
Audio
  • NATO, Polska, Rosja - polityka bezpieczeństwa (Debata Jedynki)
Podczas dwudniowej wizyty w Polsce szef NATO  Jens Stoltenberg wygłosił wykładu NATO Summit in Warsaw - Final Countdown w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
Podczas dwudniowej wizyty w Polsce szef NATO Jens Stoltenberg wygłosił wykładu "NATO Summit in Warsaw - Final Countdown" w Bibliotece Uniwersyteckiej w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Polityka Władimira Putina, zważywszy na Krym i wschodnią Ukrainę, ograniczona skuteczność sankcji świata zachodniego wobec Moskwy, nieukrywane ambicje mocarstwowe Rosji każą, zwłaszcza jej najbliższym sąsiadom, uważne przyjrzeć się perspektywom swojego bezpieczeństwa. Przebywający z dwudniową wizytą w Warszawie szef NATO Jens Stoltenberg zadeklarował, że Sojusz Północnoatlantycki nie chce drugiej zimnej wojny z Rosją. Wzmocni jednak swoją wschodnią flankę m.in. obecnością wojsk Sojuszu w Polsce i 3,5 mld dolarów, jakie USA mają na ten cel przeznaczyć w przyszłym roku. Przełomowy pod tym względem ma być organizowany na początku lipca w Warszawie szczyt NATO.

Czesław Mroczek przypomniał, że najważniejszych wyborów Polska dokonała przed laty. - Wejście do NATO było narodowym wysiłkiem. Dziś to nasz wielki potencjał, korzyść, najlepsza odpowiedź na zagrożenia. Po 1989 roku mieliśmy otwarte okienko na zatwierdzanie różnych spraw. W jego ramach udało nam się załatwić najważniejsze, jak wejście do UE i NATO. Z punktu wiedzenia bezpieczeństwa Polski były to kluczowe decyzje - powiedział były wiceszef MON. Mroczek podkreślił, że choć NATO jest filarem naszego bezpieczeństwa to ważne jest też budowanie własnych, skutecznych sił zbrojnych. - To jest najlepsza odpowiedź. Bezpieczeństwo kosztuje, musimy w nie mądrze inwestować - dodał gość "Debaty Jedynki".

Zdaniem Artura Sobonia swoją agresywną polityką Rosja skutecznie paraliżuje sytuację w naszej części Europy. Blokuje m.in. głębszą integrację Gruzji i Ukrainy z Europą Zachodnią. - To niewątpliwie sukces Rosji. Naszą odpowiedzią powinna być ściślejsza integracja Sojuszu w oparciu o jego potencjał. Chodzi o to, aby Rosja nie posunęła się w swoich planach dalej. Na więcej świat Zachodu nie może sobie na to pozwolić - powiedział poseł PiS.

Jednym z elementów polityki rosyjskiej jest też jej stanowisko wobec budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i w Rumunii. - Instalacja jest wykorzystywana przez Rosję do wewnętrznych celów. Ma uzasadniać rosnące rosyjskie wydatki na wojsko. Rosja przeżywa kryzys w związku z sankcjami i niższymi cenami surowców. Budżet spada o kilka procent rocznie, a wydatki na wojsko rosną. Tarcza jest dobrym pretekstem, spełnia propagandową rolę  - powiedział z kolei były wiceminister obrony Janusz Zemke.

Goście Jedynki ocenili też wizytę szefa NATO Jensa Stotenberga w Polsce i nadzieję związane ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Czesław Mroczek (PO, były wiceminister obrony narodowej) Artur Soboń (PiS, sejmowa Komisja Obrony Narodowej), Janusz Zemke (SLD, były wiceminister obrony narodowej) 

Dat emisji: 31.05.2016

Godzina emisji: 17.22

tj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizyta sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce. Szef BBN: NATO wojskowo w sposób realny przesuwa się na wschód

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 07:58
- Ustalenia państw NATO, które już zapadły przed szczytem Sojuszu w Warszawie, przede wszystkim ws. wysuniętej obecności wojskowej na wschodzie, idą znacznie dalej niż poprzedni szczyt w Newport - powiedział szef BBN Paweł Soloch.
rozwiń zwiń