X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paweł Kowal: decyzja KE salomonowa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 19:56
- Błędem Komisji Europejskiej będzie, jeśli przejdzie do kolejnego etapu działań wobec Polski. Będzie to oznaczało, że kończy się jej instynkt samozachowawczy - mówił w "Debacie Jedynki" dr Paweł Kowal.
Audio
  • Konsekwencje procedury ochrony praworządności dla Polski i UE (Debata Jedynki)
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans potwierdził, że Komisja Europejska przyjęła opinię o zagrożeniach dla rządów prawa w Polsce w związku ze sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Nie chcę na obecnym etapie mówić o kolejnym kroku, który moglibyśmy podjąć. Im szybciej rozwiążemy problemy, tym szybciej Polska wróci do grona wiodących państw UE - zaznaczył.

W oficjalnym komunikacie Komisji nie ma wyznaczonego terminu, w którym Polska powinna odpowiedzieć na zarzuty Brukseli. Nieoficjalnie wiadomo, że Komisja w poufnej opinii wysłanej do polskiego rządu napisała, że Warszawa ma dwa tygodnie na odpowiedź. Jej brak albo niesatysfakcjonujące wyjaśnienia spowodują, że KE przejdzie do kolejnego etapu procedury, czyli wyśle zalecenia konkretnych działań naprawczych. Ich zignorowanie może skutkować wnioskiem Komisji o nałożenie na Polskę sankcji. Do tego jednak wymaga jest jednomyślność, a można się spodziewać, że Wielka Brytania i Węgry nie zgodzą się na podjęcie dalszych kroków wobec Polski.

Paweł Kowal zwrócił uwagę, że nie tylko w kontekście Polski, ale całej UE, żelazną zasadą było, aby KE zwracała się do Rady Europejskiej w takich sprawach, gdy była pewna, że będzie w niej miała wystarczającą liczbę głosów. – Nie robi się pustych gestów, bo osłabia to instytucje europejskie. Hans Timmermans gra na czas. Jest bardziej negocjatorem, niż kimś, kto wywiera nacisk – powiedział gość Jedynki

Również Wawrzyniec Konarski zwrócił uwagę, że UE nie będzie w stanie wypracować jednoznacznego stanowiska ws. Polski. Jego zdaniem jednak stanowisko KE ws. Polski będzie miał wpływ na wzrost tendencji eurosceptycznych w UE. - Fundamentalnym problemem jest, jaka ma być UE? Federacją czy luźną konfederacją państw narodowych? W tym kontekście opinia KE jest precedensem, który w sposób ewidentny ukierunkowany jest przeciwko koncepcji UE jako państw narodowych powiązanych więzami konfederacyjnymi – powiedział politolog. Natomiast to, czy państwa narodowe postępują słusznie, to już inna sprawa - dodał Konarski

Co opinia KE może oznaczać dla Polski? Jakie są możliwe scenariusze rozwiązania sytuacji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Paweł Kowal (Instytut Nauk Politycznych PAN), prof. Wawrzyniec Konarski (Instytut Studiów Międzykulturowych, Uniwersytet Jagielloński)

Dat emisji: 1.06.2016

Godzina emisji: 17.22

tj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Europejska przyjęła krytyczną opinię o stanie praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 14:52
- Komisja Europejska nie chce angażować się w debatę polityczną w Polsce, naszą kwestią jest zapewnienie przestrzegania prawa - oświadczył wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Dodał, że KE jest gotowa kontynuować dialog z polskimi władzami. KE postanowiła wysłać do Warszawy opinię o praworządności w Polsce.
rozwiń zwiń