Rozszerzona konfiskata. Jak stworzyć skuteczne prawo?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 20:00
 - Idea projektu o konfiskacie rozszerzonej opiera się na domniemaniu pochodzenia mienia z nielegalnych źródeł i tzw. niedozwolonym trybie życia - gdy dochodzi do rażącej dysproporcji między trybem życia oskarżonego, a tym co posiada - wyjaśnia Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
  • Rozszerzona konfiskata. Jak stworzyć skuteczne prawo? (Debata Jedynki)
  • Jakie zmiany przynosi rządowy projekt zmian w kodeksie karnym? (Temat dnia/Jedynka)
Wątpliwości dotyczące powstającego projektu o konfiskacie rozszerzonej dotyczą m.in.  dopuszczalnego przepadku majątku osób bliskim przestępcy czy zarządu komisarycznego nad majątkiem sprawcy przestępca już w momencie schwytania
Wątpliwości dotyczące powstającego projektu o konfiskacie rozszerzonej dotyczą m.in. dopuszczalnego przepadku majątku osób bliskim przestępcy czy zarządu komisarycznego nad majątkiem sprawcy przestępca już w momencie schwytaniaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dlaczego do tej pory nie powstało prawo pozwalające odbierać przestępcom majątki zdobyte dzięki nielegalnej działalności? Jakie przesłanki zdecydowały, że Polska zagłosowała przeciwko unijnej dyrektywie dotyczącej konfiskaty rozszerzonej, która została przyjęta w 2014 roku? Jakie zarzuty opozycja stawia projektowi Ministerstwa Sprawiedliwości? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski 

Goście: Krzysztof Paszyk (poseł PSL, członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka), Marcin Warchoł (doktor nauk prawnych, podsekretarz stanu Ministerstwo Sprawiedliwości), Marek Wójcik (poseł PO, członek sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych)

Data emisji: 7.06.2016

Godzina emisji: 17.25

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Kowal: decyzja KE salomonowa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 19:56
- Błędem Komisji Europejskiej będzie, jeśli przejdzie do kolejnego etapu działań wobec Polski. Będzie to oznaczało, że kończy się jej instynkt samozachowawczy - mówił w "Debacie Jedynki" dr Paweł Kowal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horyzont 2020 - możliwości i wyzwania dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 19:12
Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ustawa antyterrorystyczna nie dotyczy tylko terrorystów"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 19:10
Organizacje pozarządowe nie mogły zabrać głosu w trakcie konsultacji społecznych ws. rządowego projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych. We wtorek zorganizowały więc obywatelskie wysłuchanie tego dokumentu.
rozwiń zwiń