X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czerwiec '41 w Białymstoku - zapowiedź Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 20:18
27 czerwca 1941 roku, w dniu wkroczenia Niemców do Białegostoku, w mieście rozpoczął się pogrom Żydów. Co najmniej kilkaset - może nawet tysiąc - osób zapędzono do wielkiej synagogi i podpalono budynek.
Audio
  • Prof. Jan Żaryn, dr Katarzyna Niziołek i Bogdan Białek o mordzie Niemców na Żydach z Białegostoku 27 czerwca 1941 r. (Debata Jedynki)
- Przygotowanie do Holokaustu trwało praktycznie od opublikowania Mein Kampf - mówi prof. Jan Żaryn (siedzi na prawo od Marka Mądrzejewskiego)
- Przygotowanie do Holokaustu trwało praktycznie od opublikowania "Mein Kampf" - mówi prof. Jan Żaryn (siedzi na prawo od Marka Mądrzejewskiego)Foto: Jacek Konecki/PR

Z płonącej bożnicy udało się uratować tylko kilkanaście osób, a to zasługa dozorcy, Polaka Józefa Bartoszko, który otworzył boczne okienko. Łącznie tego dnia, również w wyniku rozstrzelania, z rąk hitlerowców zginęło ok. 2 tys. Żydów. Potworna zbrodnia miała miejsce kilka miesięcy przed podjęciem przez władze Niemiec decyzji o tzw. ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej, co w praktyce oznaczało politykę zagłady wszystkich Żydów w Europie.

- Wejściu Niemców na teren II RP, który był zagarnięty w 1939 roku przez ZSRR, nie towarzyszyło rozpoczęcie zagłady. Walka z żywiołem żydowskim, który się tam znajdował, odbywała się - jak głosiła niemiecka propaganda - pod hasłem likwidacji żydokomuny - tłumaczy prof. Jan Żaryn, historyk i senator Prawa i Sprawiedliwości.

Jak wyglądały przed wojną stosunki polsko-żydowskie w Białymstoku i czy wiedza o antysemityzmie Polaków wypiera z powszechnej świadomości zasadne w tej mierze zarzuty wobec Niemców, na ten temat wypowiadają się w audycji również dr Katarzyna Niziołek z Uniwersytetu w Białymstoku oraz Bogdan Białek - współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Jan Żaryn (historyk i senator Prawa i Sprawiedliwości), dr Katarzyna Niziołek (Instytut Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku), Bogdan Białek (prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów)

Data emisji: 27.06.2016

Godzina emisji: 17.23

pg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienia z Auschwitz. Byli więźniowie o wojennych czasach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 14:35
Karol Tendera, 95-letni były więzień obozu Auschwitz, pozwał niemiecką telewizję ZDF w związku z używaniem przez nią sformułowania "polskie obozy zagłady". 25 kwietnia krakowski Sąd Okręgowy oddalił powództwo, tłumacząc, że skutki błędu zostały przez stację usunięte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szatańska i anielska narracja w ocenie pogromów na Żydach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 10:54
- Zadaniem historyka jest odtworzyć co się rzeczywiście stało. Nie wyklucza to udziału w pogromie Polaków, ale też nie wyklucza udziału komunistów czy też szerzej zakrojonego planu - mówi prof. Marek Chodakiewicz.
rozwiń zwiń