Podsumowanie szczytu NATO. Dominująca rola Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 18:50
Goście "Debaty Jedynki" zgodzili się, że szczyt NATO jest sukcesem Polski, zwracali jednak uwagę, na dalsze wyzwania stojące przed naszym krajem.
Audio
Od lewej: Marek Jakubiak, Monika Rossa, Wojciech Skurkiewicz, tyłem siedzi prowadzący Debatę Jedynki Marek Mądrzejewski, Cezary Grabarczyk był w łódzkim studio Polskiego Radia
Od lewej: Marek Jakubiak, Monika Rossa, Wojciech Skurkiewicz, tyłem siedzi prowadzący "Debatę Jedynki" Marek Mądrzejewski, Cezary Grabarczyk był w łódzkim studio Polskiego Radia Foto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Jak ocenia Wojciech Skurkiewicz warszawski szczyt NATO podkreślił dominującą rolę Polski w Pakcie Północnoatlantyckim w naszej części Europy. Gość "Debaty Jedynki" wraca uwagę na zmianę w postawie NATO. - Te decyzje, które do nas docierały od miesięcy, a które potwierdził szczyt w Warszawie, pokazuje, że wszystko co dzieje się po zajęciu Krymu i działaniach wojennych na wschodniej Ukrainie determinuje NATO do wzmocnienia wschodniej flanki NATO, abyśmy wszyscy byli bezpieczni - mówi poseł PiS. 

Serwis specjalny
duda nato pap 1200.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

Cezary Grabarczyk zwraca uwagę, że postawa Polaków wobec Rosji, nigdy nie wynikała z faktu, że byliśmy rusofobami. - My realnie ocenialiśmy zagrożenie, które płynie ze strony wschodniego sąsiada. Przełomem w budowaniu świadomości Zachodu o tym, że zagrożenie jest realne, były działania podjęte przez Rosję w Donbasie i aneksja Krymu. Te wydarzenia w dominujący sposób zmieniły myślenie naszych sojuszników z NATO - mówił wiceprzewodniczący klubu PO. Jak przypomniał podczas szczytu wszyscy mówili jednym głosem. 

Marek Jakubiak zadeklarował, że w naszych działaniach po szczycie nie powinniśmy się skupić na działaniach Putina, ale na interesach polskiej i europejskiej obronności. - Umowa warszawska, jak określają ustalenia szczytu media rosyjskie, będzie wydarzeniem historycznym - podkreślił. 

Monika Rosa odnosząc się do rosyjskiego postrzegania szczytu NATO i jego ustaleń zaznaczyła, że próby lekceważenia tego wydarzenia są oczywiste, bo to sukces krajów bałtyckich i Polski. - Co najważniejsze podkreśliliśmy jedność NATO i strategiczną współpracę EU-NATO. Ważne było podkreślenie, że w sytuacji agresji na któregokolwiek z członków Paktu w życie wejdzie artykuł piąty Traktatu waszyngtońskiego. Szczyt pokazuje, że Polska nigdy nie będzie osamotniona - ocenia posłanka Nowoczesnej. Jak dodaje z Rosją należy prowadzić dialog, ale jednocześnie należy prowadzić swoją politykę w ramach silnych struktur NATO.

Dlaczego tak istotne jest porozumienie EU-NATO podpisane w Warszawie? Czy Brexit może wpłynąć na działanie NATO? Jaka była różnica w wycofywaniu rosyjskich z Łotwy i Polski i z jakimi konsekwencjami się wiąże? Co szczyt NATO oznaczał dla Ukrainy i Gruzji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Cezary Grabarczyk (poseł, wiceprzewodniczący Klubu Platformy Obywatelskiej, członek Komisji Obrony), Marek Jakubiak poseł, wiceprzewodniczący Klubu Kukiz’15, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej), Monika Rosa (posłanka, sekretarz Klubu Nowoczesnej), Wojciech Skurkiewicz (poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej)

Data emisji: 12.07.2016

Godzina emisji: 17.25

gs


Czytaj także

Szczyt NATO w Warszawie. Jak zareaguje Władimir Putin?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 13:49
- Szczyt powinien być dla Putina lekcją pokory, z której powinien wyciągnąć wnioski – przekonywał w audycji "Tydzień kontra Tydzień" prof. Roman Kuźniar. Zgadzał się z nim prof. Andrzej Zybertowicz. Tyle, że prezydent Rosji może zareagować zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: szczyt NATO udany, najważniejsze wzmocnienie wschodniej flanki. Co mogą zmienić wybory w USA?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 07:12
Wzmocnienie wschodniej flanki NATO i kontynuacja operacji w Afganistanie to najważniejsze decyzje podjęte na zakończonym w sobotę szczycie Sojuszu w Warszawie - uważają eksperci czołowych think tanków w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog z USA o odstraszaniu Rosji przez NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 19:50
- Doszło do połączenia i odnowy wielu konfliktów międzypaństwowych, obserwujemy także wzrost ideologii ekstermistycznej - mówił Ian Brzezinski, politolog, ekspert ds. wojskowych Atlantic Council i były podsekretarz stanu w Pentagonie.
rozwiń zwiń