Ile powinni zarabiać politycy? Kontrowersje wokół projektów PiS

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 19:50
- PiS postąpił tak, jakby nawiedził go duch Elżbiety Bieńkowskiej. (przyp. red. "za 6 tys. zł to pracuje złodziej albo idiota"). Tak nie można myśleć. Powinniśmy mieć poczucie, że ludzie, którzy zajmują ważne stanowiska kierują się służbą. Pieniądze są w drugim rzędzie - mówił w Jedynce Robert Walenciak z "Przeglądu".
Audio
  • Ile powinni zarabiać politycy? Kontrowersje wokół projektów PiS (Debata Jedynki)
Do Sejmu ma trafić nowy projekt ustawy. Tym razem bez podwyżek dla parlamentarzystów oraz z niższą niż zakładano podwyżką dla szefa rządu
Do Sejmu ma trafić nowy projekt ustawy. Tym razem bez podwyżek dla parlamentarzystów oraz z niższą niż zakładano podwyżką dla szefa rządu Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłowie PiS złożyli dwa projekty ustaw o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Obydwa, niemal natychmiast po upublicznieniu, wycofano. Zgodnie z założeniami, wzrosnąć miały zarobki m.in. premier Beaty Szydło. Obecnie szefowa rządu ma pensję rzędu 16,7 tys. złotych brutto miesięcznie. Jeżeli ustawa zostałaby przyjęta, jej zarobki wzrosłyby do 24,1 tys. złotych brutto. Wśród planowanych zmian pojawiło się m.in. przyznanie pensji pierwszej damie, która ma wynosić 55 proc. wysokości wynagrodzenia przysługującego Prezydentowi RP. Byłemu prezydentowi i jego małżonce miało przysługiwać 75 proc. kwoty wynagrodzenia ustalonego w przepisach. Wzrosnąć miały zarobki m.in. prezydenta, wicepremierów, ministrów, wiceministrów i wojewodów. Byłaby to podwyżka rzędu 4-5 tys. złotych. Natomiast wynagrodzenia posłów i senatorów miały wzrosnąć o około 2,7 tys. miesięcznie.

- Proszę zwrócić uwagę, że 15 tys. złotych mieliby zarabiać posłowie. Za co? - pytał Walenciak. Publicysta porównał ich wynagrodzenie do zarobków w Europie. - W pierwszym kwartale 2016 roku średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło 4.180 złotych brutto. Oni by zarabiali 15 tysięcy, czyli 3,6 raza więcej niż przeciętny Polak. Natomiast średnia w UE wynosi 2,4. Po podwyżce polscy parlamentarzyści zarabialiby najwięcej w Europie – powiedział gość Jedynki.

Natomiast Jacek Karnowski podkreślił, że zarobki najważniejszych osób w państwie są zdecydowanie za niskie. - Wiceministrowie, co jest najbardziej drastycznym przykładem, często odpowiadają za sektory miliardowe np. za górnictwo. Ci ludzie dostają na rękę niecałe 7 tys. złotych - przypomniał redaktor naczelny tygodnika "wSieci". - Problem w tym, że odnosimy to do zarobków zwykłych obywateli. To rzeczywiście jest rażące. Jednak z drugiej strony politycy nie funkcjonują tylko w otoczeniu zwykłych ludzi, ale również biznesu. Tam zarobki są o wiele wyższe - dodał Karnowski. Jego zdaniem trzeba o tym problemie rozmawiać bez emocji i mądrze. - Próba PiS w tej sprawie nie była mądra - zauważył redaktor naczelny "wSieci".  

Również Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej" wyraził nadzieję, że zamrożenie w sferze wynagrodzeń dla ważnych funkcjonariuszy państwowych nie będzie trwało długo, a PiS przezwycięży syndrom niemożliwości oraz obawy przed tabloidami. - Najważniejszy szczebel to ludzie pracujący w administracji: wiceministrowie, sekretarze stanu i podsekretarze stanu. Nie wyobrażam sobie, żeby na dłuższą metę te osoby zarabiały po 7 tysięcy. Jeśli wiceminister zdrowia staje naprzeciwko lobby lekowego, które wydaje ogromne kwoty na PR to chociażby dla własnego swojego komfortu powinien dobrze zarabiać - powiedział Osiecki.

Jaki jest związek pomiędzy poziomem wynagrodzenia, a poziomem kadr w administracji państwowej? Czy zasadnym rozwiązaniem jest wprowadzenie wynagrodzenia dla pierwszej damy? Również o tym w nagraniu audycji.   

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Robert Walenciak ("Przegląd"), Jacek Karnowski ("wSieci"), Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna").

Data emisji: 21.07

Godzina emisji: 17.25

tj/ob


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS wycofuje obydwa projekty podwyżek dla posłów i senatorów

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 15:34
Nie będzie podwyżek dla VIP-ów. Przynajmniej na razie. Posłowie PiS złożyli w ciągu dwóch dni dwa projekty i oba wycofali. Pierwszy po pierwszym czytaniu, drugi tuż przed nim.
rozwiń zwiń